RAM DASS EVE DÖNÜŞ GOING HOME BELGESEL YORUMU NETFLIX

Hawaii takımadalarına bağlı Maui adasında inzivaya çekilen Netflix Ram Dass Eve Dönüş Going Home belgeseli yarım saat uzunlukta 2017 yapımıdır. Eski Harvard akademisyeni, uyuşturucu merkezli deneyler yaptığı için Harvard Üniversitesinden atılınca Hindistan’da spiritüel dünyaya kendini kaptırmış. Beyni inmeye maruz kalan Ram Dass, sağ tarafına felç inince başkasına bağımlılığın hor görüldüğü kültürde başka insanlardan destek alarak yaşamını Maui adasına sığınarak devam ettirmektedir. Boston doğumlu spiritüel koç yarım saat olmasına rağmen saatler sürmüş izlenimi veren derinlik içeren betimlemeler sarf etmiştir.

Foto Kaynak Netflix


Evini, verandasını, bahçesini ve havuzuna sandalye ile gidilebilecek düzenek ve asansörler kurduran spiritüel koç, varoluşunu iki evreye ayırıyor; GÜÇ ve SEVGİ. Harvard öncesi ve Harvard’dan ayrılana kadar güç dönemi, Harvard’dan sonra ise sevgi dönemi. Yaşadığı inme sonrası daha da içine dönen ve benliğini tanıyan Ram Dass hayat yolculuğunda vakit geçirdiği Guru Maharajji’den yaşam için referans noktaları edinmiş, onunlayken hayatının en değerli vaktini harcamıştır.  Ram Dass resmi Yotube hesabından öğretilerini paylaşmaktadır, keşfetmek için tıklayınız.

Ram Dass Foto Kaynak Ram Dass


Okyanus, ağaçlar, rüzgar, dalgalar filmin başrolünde fakat beni en çok çeken detay ise saatte rakamlar yerine yazılan bölümlerde 12 tane NOW yani şimdi yazmasıydı. Yaşam, içinde olduğu an’dı. Koşulsuz sevgi için kendi içine dönmek, anı yaşamak ve farkında olarak değişime açık olmak gerekliydi. Reenkarnasyona şiddetle inanan Ram Dass, ölümün değişim olduğunu ölünce ‘dar gelen ayakkabıyı çıkartacağımızı’ belirtiyordu. Hayatın tamı tamına tadını çıkarmak için ölümü düşman bilmeden yaşamalı ruhumuzla bütünleşmeliyiz. Kalıcı olan ruhtur. Minik Ram Dass Eve Dönüş belgeseli ruhunuza iyi gelebilir. İyi seyirler.

Ram Dass resmi web sitesinde öğretilerine dair daha bilgi edinmek için tıklayınız.

Ram Dass Eve Dönüş belgeseli hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın