PATIENCE DANIEL CLOWES

Karakarga Yayınları tarafından yayınladığı 2016 yazında satın aldığım, Daniel Clowes Patience çizgi romanını yorumlamak için yeniden okudum. Daha önce Karakarga Yayınları’nın bastığı Seth takma adıyla yazılan Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir çizgi roman kritiğimi ve Kanadalı Guy Delisle’nin gezi çizgi romanlarından  bahsettiğim  Kudüs ve Burma Günlükler, Pyongyang ile Schenzen çizgi roman yorumlarımı okuyabilirsiniz.

Foto Kaynak Karakarga Yayınları


1961 Chicago doğumlu çizer Patience çizgi romanında Patience karakterinin hamileliğini öğrendikten sonra öldürülmesini irdeleyen sevgilisinin hikayesini konu alıyor. Eserin örgüsü, zamanda yolculuk yaparak yitik, karmaşık ve irdelenmiş yaşama sahip olan Patience‘i koruyup kollamak. Zaman yolculuğunda geriye doğru sıçramalar yapan Jack, ekonomik koşulları yüzünden sakladığı finansal durumunu, eş adayına güvenli bir gelecek hayali kurarken, zaman yolculuğunda kendini yargılamaktadır. 

Foto Kaynak California Sunday 

Fotoğraf: Ian Allen


Dengesiz ve içler acısı koşullara müdahale etmek için türlü haylazlıklar yapan Jack, zaman yolculuğunda kontrolsüz bir şekilde yol alırken, sarı saçlı anne adayı sevgilisi histerik Patience‘ı kurtaracak mı? Fütürizm dolu çizgisel dünya gündelik telaşınızdan uzaklaşmak için sanat dolu bir seçim. Daniel Clowes çizgisini, hikaye örgüsünü ve renk skalasını etkileyici buldum. Eserlerini okumaya ve irdelemeye devam edeceğim.

Foto Kaynak California Sunday

Fotoğraf Ian Allen

Karakarga Yayınları tarafından basılan diğer eserleri incelemek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın