ÖLDÜREN HEMŞİRELER NURSES WHO KILL BELGESEL YORUMU NETFLIX

Netflix‘in 2016 İngiltere yapımı Öldüren Hemşireler Nurses Who Kill belgesel dizisi 10 bölümden oluşan saatli bomba. İngiltere, Amerika, İtalya ve Almanya’nın adı çıkmış 10 kadın ve erkek hemşiresinin bebeklere, hastalara, hastalığı hafif olanlara ve yaşlılara yüksek dozda hastalıklarından bağımsız ilaç verip öldürmesidir.


TANRI KOMPLEKSİ NARSİZM


Hastanelerde kilitli dolaplardan ilaçlar kayboluyor, şeker hastalığı olmayan kişiler krize girip acı çekerek vefat ediyor, bebekler hafif rahatsızlıkları varken bir anda kalp krizi geçirip ölüyorlar. Narsizm ve Tanrı Kompleksi iş başında! Hastane yönetimlerinin Tanrı kompleksi olan hemşirelerin önce mevcut hastalığı tetikleyip daha sonra hızır gibi yetişip kurtarıcı kimliğine giren hemşireleri görmezden gelmesi ise ayrı muamma. Sanki tüm tıbbi ekip 3 maymunu oynuyor.


Savunmasız, destek çağıramayacak bebekler, çocuklar, yardıma muhtaç kişilerin coğrafya gözetmeden başlarına gelen olayları dinlemek ruhumu oldukça bunalttı. Türkiye yapımı Gerçek Kesit programının hastane versiyonunu canlandırmalarla izlemek hoşuma gitmedi fakat olaylar gerçek. Hastanelerde ilaçlar takip altında, genellikle anti-sosyal vardiyada (gece) çalışmayı seçen katiller az personel, yarı baygın veya baygın hastalara müdahale etmek için sessizlikten güç alıyor gibiler. Yüzleri ise yapacakları kötülüklerin, günlük diyaloglarda kullandıkları kelimeler ise duygu durumlarının net ifadesi gibi.

Foto Kaynak IMDB


MUNCHAUSEN BY PROXY


Uzman psikiyatristler, kriminoloji kompedanları, gerçeğin peşindeki avukatlar ve polisler belgeselde trajik durumları aydınlatmaya çalışıyor fakat durum oldukça basit. Size açıklıyorum. Öldüren Hemşireler Munchausen ve Muchausen by Proxy sendromlarının örneklerini izlemek isteyenlerin vücut bulmuş halleri. Aşağıda sendromların özetledim, merak edenlerin yorumlarını okumak isterim.
Munchausen by Proxy, hastalık veya semptomların yamandığı psikolojik hamleler bütünüdür.
Munchausen, hastalığı kendinde oluşturup, ilgi çekmektir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın