NEW YORK SEYAHATI AMERİKA BÜYÜK BİR ŞAKA SEVGİLİ FRANK AMA ONA NE KADAR GÜLEBİLİRİZ? ENİS BATUR

AMERİKAN DÜŞÜNE NEW YORK İLE BAŞLAMAK VE BİTİRMEK

Remzi Yayınevi’nin Kent Kültürü serisine ait Enis Batur New York Seyahatı Amerika Büyük Bir Şaka, Sevgili Frank Ama Ona Ne Kadar Gülebilir? kitabı isim için çok uzun fakat anlatımı ismine oranla çok net. Kitap 1998 senesinde eşi Aytül (kod adı Tül) ile gittiği New York gezisini aktarıyor. Paris, Berlin, Bordeaux, Bretagne ve İstanbul seyahatnamelerinin ilk aklımı çeleni New York olanı idi. Yorumlamak için yeniden zevkle okudum, kitabın akademik değeri tartışılır fakat seyahat günceleri tavır olarak gezme eylemi üzerine katma değer yarattığı ve gerçeklik izlenimi yaşanmışlıklarla örtüştüğü için dikkatimi çekmekte. Farkındalık yaratan söylemler ve şaşkınlıklar ortak, yaşamımızın her alanına sızan Amerikan kültür öğeleri Manhattan’da konsantre şekile Enis Batur’un üç haftalık seyahatinde boy gösteriyor. İlk baskısı 2003 yılında yapılan eserin 2014 yılından yayınlanmış 4. baskını yazıldığı tarihten 20 sene sonra ikinci defa okumuş bulundum. 

Kitap Kaynak Remzi Kitabevi


New York’u kısada olsa görme imkanım oldu, gider gitmez yeniden dönmeliyim hissini bende oluşturan metropolü satırlar arasından okumak, siyah beyaz fotoğrafları görmek keyif verici. Zihnimizde eski fakat dünya kentleri arasında oldukça genç yaşta olan New York, gitmeden önce belleğimizde filmler, resimler, müzikler ve diğer kültür öğeleri tarafından olgunlaştırılmıştır. Enis Batur için hem pozitif hem negatif çağrışımlar yapan şehir, her taraftan yayılan yemek kokuları ile gezisini kafese dönüştürmüş, sigara kolikliğinin toplum tarafından yönetilmesine direnmek durumunda kalmıştır. Vaktinin büyük bir kısmını yayan olarak gezip, kitapçılarda özellikle şiir kitapları peşine düşen, restoranlarda yeni lezzetleri ve alkolleri deneyen Enis Batur dinamik şehirde gezginliğini gün gün kaleme dökmüştür. Tüketim endeksli yaşam stili, her gece sokakların çöp dolması, üretim hırsı, insanların ırklarına göre mahallelerde kolonileşmesi Manhattan ve Brooklyn merkezli keşfe çıkan yazarı derinden etkilemiştir.


Müzeler, kitapçılar, ikinci el dükkanlar, kafeler, barlar ve parklar yazarın meskeni olmuş. En çok yayıncılık endüstrisine para harcamıştır. New York’u keşfetmenin Amerika’yı keşfetmek için idealize edildiğini Chicago, Boston, San Francisco, Dallas, Austin ve Los Angeles kentlerinde de gezmek istediğini vurgulamaktan geri kalmamıştır. Manhattan’da yer alan ikonik binaları, gökdelenleri, heykelleri yeniden görme isteği okurken zihnimde pekişmekte fakat işin içine ses, koku, dokunma ve tat hisleri girmediği için Amerika’nın en kışkırtıcı kenti ile okuyucuda tamamlanmamış hissi bırakmaktadır. New York’a gitmeden New York Seyahatı Amerika Büyük Bir Şaka, Sevgili Frank Ama Ona NE Kadar Gülebiliriz? kitabı okunmalı, kişisel tavsiyeler ve hayal kırıklıkları en iyi zihinsel harita olacaktır. Enis Batur’a ait diğer gezi kitaplarını okumam gerektiği bilincindeyim.

Enis Batur’un kitapları hakkında detaylı bilgi için Remzi Kitabevi

Kutay Çev.

Bir cevap yazın