RuPAUL DRAG RACE SEZON 8 VE 9 ŞOV YORUMU NETFLIX

RuPAUL DRAG RACE İLE AMERİKANIN DRAG QUEENLERİ


Yarışmacılarına verecekleri görevi bildirmek için San Diego, CA doğumlu Drag kültürünün kült ismi RuPaul sahneye Hello, Hello, Hello diyerek giriyor. Netflix Türkiye aracılığıyla RuPaul Drag Race sekizinci ve dokuzuncu sezonlarını keyif ve neşeyle izledim. Görsel olarak şovlaşarak her hafta farklı tema ve temacıkların yarıştığı programda başrol programın jüri ve sunucusu RuPaul. Amerika’nın çeşitli şehir ve bölgelerinden seçilen Drag Queen’ler şüphesiz RuPaul önderliğinden Drag kültürünün görünürlülüğünü arttırmaktadır. New York, Los Angeles ve Chicago ağırlıklı şehirlerden gelen sanatçılar görevlendirildikleri projelere göre ünlülerin kılığına girmekte, jüriyi taşlamakta, birbirlerini kukla veya gözlükle eleştirmektedir. Sahnelerden, talkshowlardan televizyon dünyasına LGBTI kültürünün parçası olarak Drag kültürürünü Netflix ile izlemek için tıklayınız

Foto Kaynak RuPaul

Makyaj, peruk, kıyafet, ayakkabı, aksesuarlar ile yaratıcılık, karakter ve özgünlükle birleştiren Draglar RuPaul ve diğer jüriye kendilerini kanıtlamaktalar. Tipik reality show’da olan birbirine düşme, rakibini yenebilme bu programda deneyim ile stratejik kararlar alma, uygun kılık kıyafeti yaparak takım olabilme gibi unsurları içinde barındırmaktadır. RuPaul mesleğinin çıkmazlarını ve zorluklarını aşarak 9 sezondur Amerika için en iyi Drag Queen’i seçmektedir. Yelpazedeki tüm renkleri kullanan yarışmacılar hakkında yazımı, RuPaul’un 9. sezonda ekibinde yer alan kişileri dahil etmesiyle kesinleştirdim. RuPaul‘un ekibinden altı kişinin Drag kılığına girmesi programın kucaklayıcılığını göstermektedir. RuPaul’un resmi sitesine girmek için tıklayınız.

Kitap Kaynak RuPaul


Ülkemizde senelerdir bu görevi yerine getiren Seyfi Dursunoğlu Huysuz Virjin olarak eğlence dünyasını, dans ve yetenek yarışmalarının kıymetli sunuculuğunu ve jüri üyeliğini yapmıştır. Sanat yaşamını, liderliğini, hazır cevaplılığını ve müstehcenliğini kendimi bildim bileli takdir ettiğim sevgili Huysuz Virjin malesef hakettiği yerde değil ve yol gösterdiği hiç bir Türk yetenek yok. Zaman zaman televizyona yasaklı olan Virjin, RuPaul gibi bir programda yeteneklerini duyurup, Drag mesleğininin bilinirliğini arttırmasını dilerdim. 


Takdire şayan esprileri, çapkın tavırları, ahlak seviyemizi yükselten ince övgüleri ve yaratıcı ile Huysuz Virjin en sevdiğim sanatçı. RuPaul etkisini izlemeye ve takdir etmeye devam edeceğim. RuPaul‘a ait Workin’ It ve GuRu isimli kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın