MODA PRAKSİSİ KİTAP YORUMU OTTO VON BUSCH

Tarihi Alsancak Garı’nda üçüncüsü gerçekleşen Çakabey İzmir Kitap Günleri 16-25 Mart 2019 etkinliğinde Yeni İnsan Yayınevi standında seçtiğim iki kitaptan ilki İsveç’li akademisyen araştırmacı Otto von Busch eseri Moda Praksisi idi. Yeni İnsan Yayınevi’nin Ekoloji Kitaplığı altında basılan eser okuması kolay fakat irdelemesi ömür boyu sürecek farkındalık notalarına sahip.

Temelde Moda Praksisi Kolektifi’nin sorduğu 6 soruyu cevaplamaya çalışan kitabın ilk kısmı Hannah Arendt’in kavramlarıyla moda gerçeğini irdelemektedir. Kitabın yanıt aramaya, okuyucularda düşünmeye sevk ettiği sorular aşağıdaki gibidir. Kitabın sonunda ise kolektifte yer alan tüm kişiler Moda Praksisi durumunu yanıtlamaya çalışmaktalar.

1) Günümüzde moda neden bu kadar güçlü?
2) Modayı kim yapar?
3) Moda nerelerde yapılır?
4) Modayı politikleştiren unsur nedir?
5) Modanın gücünü kişisel olarak ne zaman deneyimlediniz?
6) Moda neler yapabilir?

Foto Kaynak Yeni İnsan Yayınevi


Kozmetik, güzellik ve tekstil sektöründeki son gelişmeleri takip etmiyor, tüketmiyor ve israfa destek olmuyorsanız, fazlalık olarak yaşıyorsunuz ideolojisinde hareket eden moda sektörünün sadece moda tasarımcısı ve markalara odaklı bakış açısından bir an evvel uzaklaşmalıyız. Sözün özü bu kadar basit. Maliyeti düşürmek, ucuz ürün sunabilmek için gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde berbat koşullarda, iş güvenliğinden bir haber ortamlarda üretilen ürünler, eninde sonunda zehirlenme, sakatlanma, intihar ve ölümlere yol açıyor. Elbette, birincil ihtiyaçlarımızdan olan giyim ihtiyacımızı gidereceğiz fakat sadece bir kaç defa, hatta sadece tek sezon giyip attığımız moda ürünleri alırken tasarım, üretim, satın alma, ulaşım, imha etme ve dönüştürme aşamaları aklımızda bulundurmalıyız.

Foto Kaynak Parsons Faculty


Kitabın akademisyen yazarı şu an New York Parson Faculty’de dersler vermeye devam ediyor. Künyesine buradan ulaşabilirsiniz. Moda Praksisi resmi web sayfasını ziyaret için buradan ulaşabilirsiniz.


Moda Praksisi moda tüketilirken asıl tüketilen unsurun bireyin kendisi olduğu bilincini aşılar. Tüketim tutsaklığı, evlerimizi eşya yığınlarına, doğayı kirletmeye ve kazancımızı eritmeye sebebiyet verir. Bir taraf yeni trendleri beklerken, bir taraf indirimi sömürüyor çünkü yeni sezon ürünlerine yer açmak için modanın kendi kendisini israf edip, dışlama şartı bulunmaktadır.


Kitaptaki en favori sözüm ‘moda, insanların kimliklerini tamamlar, onu belirlemez’. Moda’nın otoriter gücünün farkına varmak ve hassasiyetle tüketmek için Moda Praksisi kitabı  enstitü ve lisans bölümlerinde  okunmalı ve okutulmalıdır.


Çakabey İzmir Kitap Günleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
Yeni İnsan Yayınevi kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın