MARTI JOHATHAN LIVINGSTON BİR ÖYKÜ KİTAP YORUMU RICHARD BACH

Martı Jonathan Livingston kitabının 1999 baskısı kütüphanemde yeniden okumamı beklerken, yaklaşık 20 sene sonra özel bir mekanda diyalog sonrası karşıma aniden çıktı. Martı eserini, bir çırpıda okudum. Kader Ay Demireğen tarafından çevrilen eser Russell Munson objektifine takılan Martı fotoğraflarıyla süslenmiş. Kitap modern klasiklerin kilit parçası, her yaş okuyucusu için mutlaka okunması gereklidir. Kütüphanemde olan ve sürprizli mekanda karşıma çıkan kitap 3 bölümden oluşuyor. Yeni baskıları ise ilave edilen dördüncü bölümle genişletişmiş. 
Öğrenmenin peşinde olan, özgür ruhlu Martı, sadece beslenme peşinde koşarak kendini eylemek istemiyor. Hedefi, hızlı uçmak. Martı dünyasındaki kişisel hız rekoruna sahip ve bu rekor grubu tarafından yalnızlaştırılmaya sebebiyet vermiş. Geceleri sabit kalıp dinlenme fikrine ise tamamen karşı. Yeteneklerini geliştirerek, zekasını öğrenerek geliştirmek istiyor. Cennette olmayı öğrenmek olarak özetleyen kitap, uzak görüşlülüğü, yaşamın amaçla şenlendiğini vurguluyor. 

Foto Kaynak Epsilon Yayınevi


Martı Jonathan Livingston eseri günümüzde yazılmış olsa Martı’nın yaşam amacına yani İkigai’sine sahip bir kuş olarak nitelendirirdim. Hedefleri uğruna sürüden ayrışmayı göze aldığı için katma değer dolu yaşamıyla herkese ilham olmaya nesiller boyu devam edecektir.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın