MARİS GENÇ BİR YOGA EĞİTMENİNİN PORTRESİ I AM MARIS BELGESEL YORUMU NETFLIX

Maris Degener‘in anoreksiye rahatsızlığı, kendini keşfediş süreci ve kişisel yaşam yolculuğunda yogadan aldığı desteğe odaklanan I AM MARIS belgeseli Netflix’te Maris Genç Bir Yoga Eğitmeninin Portresi olarak 54 dakika sürmekte. California’da yaşayan Maris 16 yaşında edindiği yoga eğitmenliğini yazdığı blogla önce çevresindekilere daha sonra dünyaya duyurmuş. CNN International ekibinden birinin Anoreksiya’yı yoga ile yenmesi hikayesini herkese duyurma imkanı vermesi ile Maris genç yaşında kahramanlaştırılmış. 

Foto Kaynak IamMarisMovie


Yoga’nın bu denli dönüştürücü etkisini Maris’in hikayesi ile görmek, öz şefkat ve kendi kendine iyileşmeşmenin gücüne tanık oldum. Daha önce kendinle yalnız kalmak, esnek bir vücuda sahip olup, sert spor yapmayıp birazda sosyalleşmek isteyenlerin tercihi olarak düşündüğüm yogaya bakış açım oldukça değişti. Küçük bir Amerikan kasabasında büyüyen, tüm velilerin çocuklarını sadece sportfi aktiviteler üzerinden yarıştırdığı ortamda Maris yaptığı resim ve tuvallerde kendi sıkıntısı bariz olarak resmetmiş. Kederli bakan gözler, kasvetli atmosfer, donuk cansız, yardım edin temalı sözler ve imgeler Maris’in sıkıntısını göstermiş. Fakat gören ve gözlemleyen yok. Ailesinin sonradan yardım müdahelesine cevap vermeyen Maris’in yolu yoga ile kesişmiş. Kadınlar klubüne giriş yapan Maris, topluluğun en genci olarak kendini yoga serüvenine kaptırınca, 200 saatik yoga eğitmenliği bursu teklifi almış. Sancılı, bol kederli geçen eğitimden sonra eğitmenliğe başlayan Maris Degener, anoreksiyalı rahatsızlığı çekenlerin idolü olmuş. Yoga ve resim ile hayatına tutunmuş.


‘Bizi gerçeken bağlayan şeyler mücadelelerimiz.’ Maris Degener’Sadece tuttuğumuz sırlar kadar hastayız’ Malia Hill

Maris’in tüm dünyayı evi olarak görmekte, ait olduğu yeri yaratma gücünün içimizden geldiğine inanıyor. Maris Degenir’in resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın