MANOLO BLAHNIK KERTENKELELER İÇİN AYAKKABI YAPAN ÇOCUK THE BOY WHO MADE SHOES FOR LIZARDS BELGESEL YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX

Muz tarlasında doğan bir çocuk, İspanya’ya bağlı fakat aslında Afrika kıtasının parçası olan Kanarya Adalarında doğmuş, mutlu çocukluğu sürecince kendi tabiriyle yeryüzündeki cennette büyümüş. Yaratıcı gezinen bir zihne sahip olan annesi ve çeşitli dilleri konuşabilen Avusturya Macaristan kökenli babası Manolo Blahnik’i 14 yaşındayken ciddi bir çevre edinmesi için Cenevre’ye göndermiş. Tüm harçlığını magazin ve mode dergilerine yatıran Manolo Birleşmiş Milletlerde çalışılması hayal edilen gençken, dekoratör olmak istediği için Paris’e gitmiş. Paris’te antika, sanat ve moda dünyasında  çeşitli işler yapıp, çevresini daha çok genişletmiş. Londra’ya gittiği zaman ise kendi vatanını bulmuştur, her şeyin özgürce yaşandığı Londra yeteneklerinin dönüşüp serpilmesine destek olmuştur. 2017 yapımı 1,5 saat süren Manolo Kertenkeleler İçin Ayakkabı Yapan Çocuk belgeseli çağın en önemli ayakkabı dehasını tanımama vesile oldu. 

Foto Kaynak Netflix


Eski moda tutumla tasarımlar yapan Manolo, günün ilk saatlerini fabrikada geçirip, her ayakkabının ilk örneğini bizzat kendisi yapıp, kitlesel üretim için şahit numune hazırlamaktadır. New York’ta yollarının kesiştiği Moda Editörü Diana Vreeland’ın ‘ayakkabılara odaklan’ tavsiyesi üzerine tutkusu olan ayakkabılara yönelip, defilelere ardından film ve dizilere ayakkabı koleksiyonları hazırlar. Leydi Diana’nın Londra’daki mağazasından aldığı ayakkabıyı giymesiyle mağazası artık daha da ünlenmiştir. Seneler sonra Sex & City dizisinde ayakkabılar giyildiğinde ise Manolo dünya çapında fenomen ayakkabı tasarımcısı olmuştur. Londra ve New York mağazalarında zarif ve radikal ayakkabılarını satışa sunmaktadır. Belgesel sürecinde sürekli olarak kitaplarını imzalamaktadır fakat en ilginci ayakkabıların tabanına imzasını atmaktadır. İmzasını attığı ayakkabılar giyilecek mi yoksa saklanacak mı?

Cenevre Manolo MağazasıFoto Kaynak Manolo Blahnik

Manolo Ponpon Çorap 28.00 EuroFoto Kaynak Manolo Blahnik

Manolo Puantiyeli Çorap 28.00 EuroFoto Kaynak Manolo Blahnik

Manolo Blanhnik mağazalarını ve en son üretilen erkek ve kadın ayakkabılarını keşfetmek için resmi web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.


KRUVAZE CEKET ELDİVEN ve LEOPAR GÖZLÜK
Tavrı, tarz ve giyim kuşamı ile mağazasına gelenleri zarafet içinde ağırlayan Manolo İngiliz Vogue dergisine kağak olan ilk erkek olarak moda dergiciliği tarihine adını yazdırmış. Sürekli olarak yeni tasarımcılarla işbirliği gerçekleştirip, en yakın çevresinin intiharları ve ölümleriyle karşılaşmıştır. Tasarımlarını yaparken kullandığı eldivenler, her daim üzerindeki pastel tonları ağırlıkta olmak üzere kruvaze ceketler, stil sahibi ayakkabılarının içine giydiği uyumlu çoraplar ile Manolo‘nın görüntüsü ilham verici. Materyalin kalitesinin, teknik ve ikisinin bir araya getirilmesi doğru ayakkabıyı meydana getirdiğini vurgulayan Manolo kendi tabiriyle tam bir ‘ayakkabı yapan beyefendi’ dir. Beyefendilik ve bolca ayakkabı içeren belgeseli buradan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.
Kutay Ç

Foto Kaynak Glamour


Manolo’nun Glamour’a verdiği röportajı okumak için tıklayınız.

Manolo Blahnik resmi web sitesine erişim için tıklayınız.

Manolo Vogue röportajını izlemek ve dinlemek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın