LA CASA DE PAPEL DİZİ YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX

İkinci defa Netflix La Casa de Papel dizisini izledikten sonra yorumlamayı tercih ettim. İlk izlediğimde kaçırdığım bir detay varsa, ikinci izlediğimde gözüme çarpar. Dizi İspanya’nın Madrid kentinde ve İspanyol dilinde çekildiği için izlerken ve dinlerken oldukça keyif verici, dilini ana dilini anladığın eseri izlemek ise katma değer yaratıcı. Dizi ana dili İngilizce olmayan dizi olarak en çok izlenen dizi olmuştur. İspanya dizi sektörünün ana mekan olarak tek mekanda geçen marka olan dizi yi üretmesi takdire şayan. Filmi özet konusu babasının hayalini gerçekleştirmek için İspanyol Kraliyet Darphanesini soymak için her adımını ince eleyip sık dokuyan Profesörün işinin en ehlilerini seçip, soyguna dahil etmek için beş ayı aşkın süre boyunca onları soyguna hazırlamasıdır, darphanede rehin aldıkları ekibe 50 Euroluk banknot bastırıp olayları dışarıdan yönetmesidir.

Foto Kaynak Netflix


İspanya çıkışlı filmleri izlediğim dönemden Moscu rolünü oynayan Sevilla doğumlu Paco Tous’u dizi ve filmlerden tanıyorum. Soygunculadan ilk favorim tabii ki oydu. Nairobi maslahlı Alba Flores ise izlemesi beklenilendi. Ne yapacağı belli olmayan ruh hali içinde darphanede üretimi organize edebildi. Fernando Soto tarafından hayata geçirilen Angel iş arkadaşına vurgun olup, evli olduğu karısını bir an önce boşayıp, boşanmak üzere olan soygun baş müfettişi ile idi. Geç olsada soygunu planlayan Profesör lakaplı karakterin kim olduğunu çözdü fakat dizinin önemli kısmında komadaydı. Dizinin aşk rotası değişken darphane sekreteri rolündeki Monica, radikal kararla onu bacağından vurmak zorunda kalan soyguncuya tutulur. Dizinin sonuna doğru ise ismi Stockholm olarak verilmiştir.

Foto Kaynak Antena 3
Dizide teknik olarak gariplikler mevcut. Daha önce alınan kararlar sebebiyle ağır yaralı olan Moscu ve Oslo’nun dışarıya medikal yardım alamaması sonucu hayatlarına kaybetmeleri gerçekleşirken, omzundan vurulan darphane müdürü operasyonu için cerrah içeri sokulması aynı muamma. İçerideki soyguncuları bir şekilde polis teşkilatı ile pazarlık yaparak içeri sokup, iki soyguncunun yaşamaya devam etmesi sağlanabilirdi. İzleyiciler kan istiyor ve veda sahneleri ise dizilerin izlenme oranlarını arttırıyor. Patır patır Walking Dead’de karakterlerin öldürülmesi gibi. Dizinin en havalı sahneleri ise darphaneye çıkış ve girişleridir.
La Casa de Papel favori yabancı dizilerimden biridir. İkinci kez sıkılmadan izledim. İlk defa izlediğimde edindiğim aynı hislere sahibim. Çok fazla silah, tehdit, vurma kırma var fakat darphanede ince çizgilerden en önemlisi kan akmaması. Rehineleri ödülle oyuna dahil etme, insan psikolojisi ve biraz da ilüzyon ile bu dizi olmuştur. Emmy En İyi Drama ödüllü La Casa de Papel’in üçüncü sezonunda görüşmek üzere.

Moscu Foto Kaynak Antena 3

Nairobi Foto Kaynak Antena 3

Angel Foto Kaynak Antena 3

Monica Foto Kaynak Antena 3

Dizi oyuncu künyesi ve daha çok görsel için İspanyol Antena 3 sitesi için tıklayınız.

Kutay Çev.

“LA CASA DE PAPEL DİZİ YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX” için bir yorum

Bir cevap yazın