LA CASA DE LAS FLORES THE HOUSE OF FLOWERS DİZİ YORUMU NETFLIX

Meksika yapımı La Casa De Las Flores The House of Flowers 13 bölümden oluşan ikinci ve üçüncü sezonlarının müjdesi verilen kara komedi. Devamın çekileceği ümit verici. Ağlayan, sızlayan, şiddet ve silah olmadan dizi izlemek sürükleyici ve kesinlikle yenilik vericiydi. İspanyolca orijinal dilinde İspanyolcayı daha da pekiştirmek isteyenler için dizi birebir. Hem işyeri hem de yaşam olanı olarak kullanılan La Casa De Las Flores minimallikten uzak fakat teatral anlamda ilham verici. Dizide ailenin psikiyatristi rolündeki Salomon’un söylemiyle tüm olanlar gerçekte ‘normallik sapması’. Normallik kime göre, neye göre normal, izleyip kendiniz karar verin.

Foto Kaynak IMDB


La Casa De Las Flores dizisi için söylenecek ilk sıfat renkli, ardından cinsel yönden gerçek, tabulara sıkışmayan ve duygu dolu. 13 bölümü 13 ayrı çiçekle isimlendirme fikri ise dizisinin ismiyle aynı jesti paylaşmakta. Her bölüm yarım saat sürmesine orantısız olarak oldukça yoğun duyguları ve hikayeleri anlatmakta. Belgesel olmasa da duygu, renk ve mekan şöleni için diziyi Netflix‘ten keşfedin.


Nergis (Yalanın Simgesi)Kasımpatı (Acının Simgesi)Zambak (Özgürlüğün Simgesi)Petunya (Küskünlüğün Simgesi)Yıldız Çiçeği (Şükranın Simgesi)Manolya (Saygınlığın Simgesi)Şakayık (Utancın Simgesi)Guzmanya (Direncin Simgesi) Lale (Umudun Simgesi)Devetabanı (Kaygının Simgesi)Orkide (Şehvetin Simgesi)Bülbüt Otu (Düşmanlığın Simgesi)Gelincik (Dirilişin Simgesi)

Foto Kaynak Netflix


Dizinin başrolü Virginia de la Mora, bana en çok Aşkı Memnu  Firdevs Yöreoğlu’nun anımsattı. Herkesi birilerine benzetme tavrım yok, fakat izleyenler varsa ve olursa ne demek istediğimi anlayacaklardır. Virginia aile mirası La Casa De Las Flores‘i ailesiyle işletirken, kocası Ernesto’nun işyeri çalışanın olan sevgilisinin intiharı üzerine olaylar karmaşıklaşıyor. Kocasının sevgilisi için aynı isimde açtığı La Casa De Las Flores kabaresini öğrendiği zaman ise başta feveran etse de sonradan kabareyi kabulleniyor.

  Foto Kaynak IMDB


Virginia kocasıyla evlenirken eski sevgilisinden hamile olan, bunu herkesten saklamasına rağmen kocasının senelerdir aşık olduğu kadının intiharı ile ailesine yeni karakterler barındırmak durumda kalır. Çocuklarının ilişkilerini ise geçici bularak hiç bir aile fotoğrafına evlenmeden kimseyi dahil etmez, onun için aile standartları önemlidir fakat Virginia hayat gibi kendini değiştirecek, geliştirecektir. Elena Amerika’dan babasının doğum günü için döndüğü Meksika’da durumları düzeltmek isterken kendi duygusal ilişkisini karıştırır, mimarlık kariyerini ise çiçekçi dükkanın tek varisi olmak için riske atar. Amerikalı sevgilisi ile babasının kaçamak ilişkisi yaşadığı kadının oğlu ile ilişkisi başlar, ensest sayılmasa da, kendini tedirgin hisseder.

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB


Julian ailenin tek oğlu, master yapmak isteyen işsiz profil çizip sorumluluktan kaçan ailenin finansçısı Diego ile 5 senedir ilişki kaçamak yaşarken ailesini hetero ilişkisini sarışın kızla oyalar. Hem Diego hem sarışınla eğlendiği için yaşadığı hissi birebir hissetmesi adına Diego aplikasyondan tanıdığı başka bir erkekle birlikte olur, açık ilişkiyi Julian’a yaşatan, Julian’ın bir süreliğine üçlü gruba davet etmiş olur. Bir süre sonra Diego evine temelli taşınan Julian, gelgitleri bitmez. Biseksüelliğinin tadını çıkarır. Diego ise sevgilisinin bencilliğine karşılık için plan yapmaktadır.

Foto Kaynak IMDB


Ailenin büyük evladı ve dizinin bana göre en tuhaf diksiyona sahip robotik yüzü Paulina’yı Bihter Ziyagil’e benzetebiliriz, ailesini sürekli kontrol altında tutmaya çabalarken sorunların hepsini tek başına çözme gücü kendisini boğmaktadır. Kocasının kendi kıyafetlerini giymesini keşfetmesi üzerine boşanır. Avukat olan eski eşi cinsiyet geçişi ameliyatı olup mesleğini Madrid’de gerçekleştirmektedir. Eski karısının talebi üzerine Meksika’ya dönen Maria Jose yeni cinsiyeti ile De La Mora ailesine değişen şeyin cinsiyeti olduğunu, kalbinin ve insani değerlerinin devam ettiğini kanıtlar.
Mutluluğu başkalarının söyledikleri olarak yorumlayan anne Virginia sürekli olarak işyerinin geleceği, ailesinin prestiji ve kendi rahatı için her yola başvurup, kendince cezalandırmalar, ödüller, burun sokmalar, buyurgan tavırlar ortaya koyar. Hayat herkesten daha akıllı olarak, karmasını dizide tüm karakterler için gerçekleştirir. Çiçek tarlasına girmenin vakti geldi, La Casa De Las Flores pişman etmeyecektir! 


Kutay Çev.

“LA CASA DE LAS FLORES THE HOUSE OF FLOWERS DİZİ YORUMU NETFLIX” için bir yorum

Bir cevap yazın