KADIN KRALLIĞI SON ANAERKİL TOPLUM KİTAP YORUMU RICARDO COLER

Kadın Krallığı Son Anaerkil Toplum kitabını yaklaşık dört sene önce okuduğumda Çin kültüründen haberim yoktu. Asya’da ilgimi çeken tek topluluk Minimal yaşamı benimseyen Japonlardı ve günlük yaşamlarına uyguladıkları moda, iç mimari ve mimari tasarımlardı.


İş hayatımdan gözlemlediğim kadarıyla Çinlilerin beyni yıkanmış. Benim için Çinliler herşeyin kopyasını yapıp, her ülkeye ürünlerini satmak için göç edip kolonileşen ve giyim kuşamda karmaşıklığı tercih eden bir halk. Artık Çin’in Yunnan eyaletinda Anaerkil toplum olan Mosuo Çinlileri ilgi alanım. Toplumsal düzen, cinsel yaşam pratikleri ataerkil dünya düzenini düzenlememiz için referans noktaları sunmaktadır.
Buenos Aires doğumlu Arjantin’li gazeteci Ricardo Coler ikinci defa gittiği Lugu Gölü kıyısında yaşayan Anaerkil kabilenin yanında yaşadığı gözlemleri ve karakterleri okuyucusuyla paylaşıyor. Nemesis Kitap’ın Ekim 2010’da bastığı ilk baskı anı kitabı güncelliğini korumaktadır.

Foto Kaynak Nemesis


Evlilik kavramının olmadığı, baba kavramının anonim olduğu, doğan bebeğin kimden olduğu nun sorgulanmadığı Mosualar anne, kız kardeş, dayılar ve çocukların yaşadığı evlerde yaşamlarını sürdürürler. İmtiyaz sahibi kadınlar, evi ve erkekleri yönetirken toplumun en alt seviyesinde erkeklerin sahip olduğu imtiyazları kadınlar sağlamaktadır.


SEKSÜEL YAŞAM – AXİA

13 yaşında bireysel özgürlüğe ve odaya sahip olan Mosua genç kadınları beğendikleri adamların şapkalarını kapısına asarak o gece hangi erkeğin yanına geleceğini göstermiş olurlar. Farklı adamlarla kurduklar aşk bağını AXIA olarak adlandırıyorlar. XIA sevgili demek iken, A ise mahremiyeti anlamlandırmaktadır. Kadınlar topluluk içinde her erkekle vakit geçirebilir, cinselliklerinin tadınıa çıkarabilir. Gün doğmadan flörte gitmiş olan erkekler annelerinin evine dönmeli, yeni günün getirdiği görevler için hazır olmalıdır. 


Konuklarına yağ çayı ikram eden Mosua’lar 3 durumda kutlama yaparlar, doğduktan sonra ilk ay yetişkinliğie giriş ve cenazeleri. Kadınların yetişkinliğe giriş törenleri önemsenirken, erkeklerinki önemsenmez. Bizim kültürümüzde sünnet olan erkekler yersiz yere pohpohlanırken, kadınların sessizliğinin bir anlamda tersi Mosualar için geçerli. Kesilen, vücuttan koparılan bir parça yok. Aksina sevgi, kardeşlik bağı güçlendirilmektedir.

Asu Nuja Foto Kaynak ve Fotoğrafçı Karolin Klüppel

ANAÇİZGİSİ VE ANAKONUMU

Annenin soyadını yeni soylara vermesi Anaçizgisi iken, Anakonumu ise ikamet edilen yeri ifade etmektedir. Şiddet, zor kullanma ve fevri hareketler topluluk için hoş karşılanmamakta. Kadınların cinsel partnerini sahiplenmesi ise dalga geçilinilen konu olup küçümsenmektedir. Yazar topluluk içinde eşcinselliğe dair gözleme denk gelmediğini ifade etmiştir. İçine kapanık olan topluluk, yazara güvenmek için oldukça temkinli hareket etmiş olup zaman zaman onunla tiye almışlardır.Mevcut olan durumu devam ettirme felsefesi kişisel baskıyı azaltıyor, para ve eşya biriktirme toplulukta yok. Gölde gerçekleştirilen ulaşım ve balıkçılık faaliyeti için her aile bir erkek bireyi bu görev için belirlemektedir. Balıkçılık ve ulaşımdan kazanılan para aileler arasında rekabeti önlemek için toplu havuzda biriktirilmektedir. Sosyal yaşamda kazanılan para ise evdeki en yetkili kişi olan anneye teslim edilmektedir. Kadınları etkilemek ve kur yapmak için bütçeye ihtiyacı olan adam annesinden finansal destek edinmektedir.

Naju Dorma ve Lacua Dorma

Foto Kaynak ve Fotoğrafçı  Karolin Klüppel


Bağımsız olmak için evlenmemek gerektiğini, farklı kişilerle cinsel hazlarını doyasıya yaşayan Mosualar bir kişiye yoğun duygular besliyorlarsa sadece onunla görüşmeye devam ediyorlar fakat bu ilişkinin kalıcılığı desteklenmiyor. Her gece başka tenleri seçme özgürlüğüne sahip kadınlar Mao hükümetini tarafından tehdit olarak görülüp evlenme şartı dikte edilmiştir. Tependen inme yaklaşım Anaerkil toplulukta tabii olarak kabul görmemiştir. Feminist pratikler, cinsel özgürlük ve sosyal yaşam kalıplarını sorgulamak için Kadın Krallığı vizyona girmesini beklediğiniz kapalı gişe filmi lezzetinde. Okurken iyi seyirler.

Kitap yorumumdan Anaerkil toplumu hakkında lezzet alırsanız Ricaro Coler’in NTV’ye verdiği Erkeklerin hazettiği feminist bir cennet röportajını burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.
Mosua Kadınlara dair daha fazla görsel için tıklayınız.
Nemesis Kitap’ın diğer kitaplarını keşfetmek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın