İYİ GECELER TATLI PRENS KİTAP YORUMU PIERRE CHARRAS

Kitaplarımı derlerken karşıma çıkan İyi Geceler Tatlı Prens romanı Fransız yazar Pierre Charras tarafından yazılmış. Birinci basımı Mart 2010 yılında Can Yayınlarından basılan kitabı muhtemelen her sene gittiğim İzmir Kitap Fuarından satın aldığımı tahmin ediyorum. Güncel İzmir Kitap fuarı hakkında bilgi için buradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.


Satın aldığım kitapları okumadan kütüphaneye yerleştime gibi alışkanlığım yok fakat son senelerde roman okumadığım için 101 sayfalık İyi Geceler Tatlı Prens eserini bir solukta bitirdim. Fransızca aslından Türkçe’ye Sosi Dolanoğlu tarafından çevrilen eser, babasının vefatı ardından babasıyla ilişkisine ve onun yaşamına odaklı bir anlatı. Birinci Dünya Savaşının gerginliği, kısıtlı imkanlar, baba-oğul-anne olarak geçirilen zamanlar oğlanın gözünden aktarılmış.

Foto Kaynak Can Yayınları


Babasının vefatı ardından ihmal ettiği, söylemediği veya konuşmak durumunda hissetmediği iç hesaplaşamalar oldukça bireysel geldi. Kendisini alt insan olarak nitelendiren yazar, baba ve annesini lise sonda sınıfta kalarak düş kırıklığına uğratmış. Hikayeyeyi aktaran oğlanın başarızlığı ve suskunluğu dışında kitabın katkısı yok. Her okuyucu elbet okurken keyif alacaktır fakat kendi yağında kavrulan üç kişilik ailenin baba bireyinin ardından yazılan üstünkörü ağıt gibi geldi. Toplum için tek faydası baba ve annenin vefatlarından sonra bedenlerini doktor adaylarına kadavra olarak armağan etmeleri fikriydi.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın