IRIS APFEL KIDEMLİ MODA DEKORASYON SANAT İKONU BELGESEL YORUMU NETFLIX

STİL MODAYI AŞAR


New York doğumlu Amerikan Moda ikonu IRIS belgeseli 2014 yapımı, Netflix vasıtasıyla yeni izleme fırsatı oluşturdum. Kocası Carl ile birlikte kamera karşısına geçen Iris’in giyim kuşam tarzı bana ifade etmiyor, çok karmaşık, minimallikten uzak fakat oldukça cüretkar. Iris’in yaşam enerjisi, koleksiyonerliği, kendini güzellik kalıplarının dışına çıkarak marka isim olarak kabul ettirebilmesi başlı başına takdir sebebi. Vıcık vıcık aşk ilişkisi yok, hayranlık ve destek olarak eşlik etme daha çok ön planda. 90 küsur yaşındayken toplumumuzdaki kişiler ikinci üçüncü emekliliklerini yapıp, her şeyden uzaklaşmayı seçmekteler. Toplumun sistemin devamı için dayattığı kuralları reddedip kendi normlarını yaratan Iris’i daha önce tanımak isterdim, artık peşinde olacağım.


Vücudunun yarısı ağrırken her gün evden çıkmak için sebep yaratan Iris seneler boyunca Avrupa başta olmak üzere işi, müşterileri veya kendi için topladıklarını New York ve Miami’de olan ev ve depolarında saklamaktadır. Eski iç mimar, kumaş tasarımcısı şimdinin yepyeni yaşsız moda ikonu Iris’in Tempo’da yayınlanan 95 yaşında bir stil ikonu röportajı için buradan erişebilirsiniz. Verdiği nasihatler bir çok kişisel gelişim kitabında yok!


Doğaçlama olarak keşfe çıktığı bit pazarları, ikinci el dükkanları ve butiklerde pazarlık yaparak tekstil, aksesuar, gözlük ve dekorasyon malzemesi avına çıkan Iris ne istediğini bilen, partiye gitme motivasyonundan çok giyinme dürtüsüyle hareket eden bir moda ikonu. Moda ikonu olma sebebi trendleri takip ettiği için değil, kendi tarzını yaratabildiği, alakasız nesneleri bir arada kullanıp, moda tasarımcılarına ve insanlığa ilham kaynağı olabildiği içindir. Belgesel hakkında daha fazla bilgi için Netflix sitesini buradan kontrol edebilirsiniz.

Foto Kaynak Neflix


SÜREKLİ YENİ VE FARKLI OLANIN PEŞİNDE


Iris moda ikonu olmadan önce aslında moda koleksiyoncusu, Beyaz Saray dahil olmak üzere dekore etmek için teklif aldığı sayısız devlet binası, operalar, oteller, ofisler ve evler mevcut. Müşterilerin illa ki farklı ve yeni bir şeyi kendi konutlarında sergileme arzusu, Iris’i sürekli yeni ve farklı olanın peşinde olmaya motive etmiştir. Bir asıra yakın yeryüzünde yaşayan Iris moda, sanat ve dekorasyon unsurlarını günlük yaşantısında içselleştirip, hayatın tekdüzeliğini renklendirmek için eğlenirken giyinme mottosunu çevresine aşılamaktadır. Eğlenceli kostümlerinden ilhan almak için galeri için buradan ulaşınız.


Tek başına kendi modasını yaratan, kalıpların dışında olmayı kabul etmiş, güzellik standartlarına sahio olmadığını düşündüğü için kendi geliştirdiği özelliklerini ticaret dönüştürmüş, öğrencilere mentorluk yapıp, konferanslara katılıp, müzelerde tek başına koleksiyonundan kombin ve aksesuarlar sergiletme imkanına sahip olabilmiştir. Yaşarken bu imkana sahip olan yegane kişilik mutlu olmak için giyiniyor. Belgeselin sonuna doğru eşi Carl’ın doğum gününü kutlarken 100. yaşını kutlayan eşini tebrik ederken aslında hepimize sesleniyor.


‘Bir kadın göründüğü kadar yaşlıdır ama bir erkek bakmayı bırakana kadar yaşlanmaz’  Iris Apfel

Evde otutup karalar bağlamak yerine sokağa en yaratıcı haliyle çıkıp, kendini oyalayan Iris belgeseli moda, dekorasyon ve sanat konularında baş ucu olacak yapıttır. İkigai’sini bulup, İkigai tutkusuyla yaşayan Iris’i kaçımayın. İyi seyirler.

Iris Netflix belgeselini keşfermek için tıklayınız.

IrisTempo röportajını okumak için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın