İKİNİN BİRİ İZMİR ŞOV YORUMU

Westminister oteli, bakan yardımcısı Tamer Karadağlı, eşi Zeyno Gönenç ile özel kalem müdürü Volkan Severcan kaçak gönül ilişkisi peşinde koşarken, otelin çalışanları tarafından sürekli olarak yersiz ilgiye maruz kalırlar. İzmir Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Adnan Saygun Salonu’nda izlediğim iki perdelik İkinin Biri oyunu, sahnede bulunan 6 kapının sürekli çarpılması sebebiyle yordu. Sahneyi neredeyse en önden izlemem sebebiyle, oyuncular sürekli olarak bağırarak konuşuyor gibi geldi, gürültü dinliyor izlenimine girdim. Sahne ise aşırı aydınlıktı, güneş gözlüğü taksam iyi olurdu. Oyundan çektiğim fotoğraf ve videoları aşağıya ekledim. Ne kadar önden izlediğimi fark edebilirsiniz.

Oyun künyesi

Yazar: Ray Cooney

Yöneten: Bora SevercanÇeviren: Semih ÖzkaplanDekor: Meltem SevercanKostüm: Levon KordonciyanIşık tasarım: Vedat ÖzdemirKoreografi: Gilles KanertFotoğraflar: Baran Erdoğan Yönetmen Yardımcıları: Yağmur Gurur ve Ozan Erdönmez 


OyuncularTamer Karadağlı, Zeyno Günenç, Volkan SevercanEsra Sönmezer, Sefa Zengin, Haluk Özenç, Bora Severcan, Hacı Ali Açıkgöz, Rabia Armağan, Zuhal  Yalçın 

Foto Kaynak Dönüşü Olmayan Orman

Foto Kaynak Dönüşü Olmayan Orman

Foto Kaynak Dönüşü Olmayan Orman

Oyuncuların yetenekleri tartışılmaz fakat İkinin Biri oyununda jestler ve mimikler hatta zaman zaman espriler Türkçeleştirilmişti. Bir ara Çocuklar Duymasın dizisini izliyor hissine kapıldı. Tamer Karadağlı maskülen çizgili oyunlarda görmek kendini tekrar mı ediyor sorusunu izleyicilere geçirmiş olabilir mi? Karar sizlerin.

Mimiklerin Türkçeleştirilmesi işi daha ileriye gidip otelin hizmet sektörü çalışanları Hint, Çin ve Latin seçilerek sınıfsal ayrımın üstü çizilmişti. Çinli olup, genel olarak Asya’lı figüre indirilen Oda hizmetleri çalışanı ise kırık Türkçe ile takip etmesi oldukça güçtü. Kat hizmetleri görevlisi ise diyaloglarına İtalyanca başlayıp, İspanyolca ile devam etti. Otel müdürü yüzüne kömür sürdürülmüş, telaffuzu zor anlaşılır karakter olarak, harfleri yutuyordu. Esra Sönmezer’in canlandırdığı bakan yardımcısı’nın gönül ilişkisi yaşamak istediği karakter tüm ekibe göre duru Türkçe’si ile dinlemesi ve seyretmesi albeniliydi. Oyundan videoları aşağıya ekledim. İyi seyirler.

Bilet Fiyatları 78.50 TL veya 67.00 TL

Video Kaynak Youtube

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın