İKİGAİ KİTAP YORUMU OKINAWADA YÜZYIL YAŞAYANLAR – JAPON SEÇKİSİ

AMAÇLI VE UZUN YAŞAM TÜYOLARI – İKİGAİ


Japonlar her zaman dikkatimi çekmiştir fakat Tokyo iş seyahatim sonrasında Japonların yeryüzünde, yeraltında ve gökyüzünde yaşamak için en hazır topluluk olduğuna dair fikrim netleşti. Kiminin onlara hayranlığı mutfaklarından, kiminin Manga kültüründen, kiminin ise teknolojideki dur durak bilmeyen patent sahipli buluşlarından geliyor. Benim ilgi ve alakam, minimal yaşam tarzlarına odaklanıyor.  Onlar hakkında ne var ne yok öğrenmek istiyorum.

Kitabı satın almak için tıklayınız


Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı İkigai kitabı raflarda yerini aldığında amacım Japon minimalizmine dair derin bilgileri keşfetme motivasyonuydu. İkigai minimalizm ile paralel olan başka boyutları karşıma çıkardı. Uzun yaşam, sağlıklı beslenme, zarar veren herşeyden bilinçli olarak uzak durma ve en önemlisi mutluluk veren aktiviteleri tekrar etmek gibi. En yalın tabirle, İkigai; hep meşgul kalarak mutlu olmaktır. İnsanların içinde doğuştan gelen İkigai’sini bulmuş olanlar ikişiler yaşam amaçlarını buldukları için, amacı olan ve kendilerini meşgul eden aktiviteler için her gün mutlu uyanırlar.  

Haritayı detaylı görmek için tıklayınız


Okinawa adasında Japon ortalama yaşam süresinden uzun yaşayan halk, işi temelli bırakmaz, ellerini ve dolayısıyla beyinlerini meşgul edecek uğraşlarının kıymetini bilirler. Midenin %80’ini doldur mottosuyla sofradan doymadan kalkıp, midelerini yormazlar. Şeker, tuzu ve çikolatayı çok az tüketip, düşük kalorili beslenirler. Stressiz yaşamlarının keyfini çıkartırlar. Arkadaşlıklarını her gün besleyerek evlerinden çıkacak bahaneye sahip olmuş olurlar. Zihni aktif tutan Okinawalılar onları en çok mutlu eden İkigai’lerinin peşinden tutkuyla gittikleri için dikte edilen yaşam tarzlarından çok kendi hallerinde yaşamlarını kalite içinde sürdürmektedirler. İçe dönük yargılamaktan ziyade dışa dönük kendini frenlemeye ve davranmaya alışmış bizler için İkigai bulma girişimleri acilen şart. İkigai’mizi bulduğumuz zaman, kıymetli vaktimizi bizleri mutlu eden aktivitelere harcayıp, kaliteli sosyalleşip ve sağlıklı gıdalar tüketebileceğiz.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın