HOLDING THE MAN FİLM YORUMU NETFLIX

Avustralya yapımı 2015’te çekilen Holding the Man filmi Timothy Conigrave’in aynı isimli gerçek hayat hikayesinden uyarlanmış. Netflix’te LGBTI temalı film izlemek isterken keşfetmiş olduğumuz film, sonunu tahmin ederek izleme yolculuğuna çıktığınız eserlerden. Birbirlerini seven ve keşfeden eşcinsel Timothy Conigrave ve John Caleo’nun arkadaşlığına ve hüzünlü hikayelerine odaklanan filmin kitabıyla arasındaki parellelliği merak ettim.

Timothy ve John okulda birbirleriyle tanışarak, yakınlaşırlar, özellikle John’un ailesi ilişkiye oldukça mesafelidir fakat kuvvetli çekim gücü içlerindeki tutkuya engel olamaz. Timothy ve John 70’ler ve 80’ler Avustralya’sında cinsel özgürlük, gay özgürleşmesi, AIDS ile iç içe yaşamın radikal örnekleri olurlar. İkiside AIDS kapmıştır. Timothy tiyatro eğitimini alırken, cinselliğini dur durak demeden yaşar, sevgilisi John’u ise arkada bırakır fakat çift birbirlerinden vazgeçmemiştir. Melbourne doğumlu Timothy ülkenin en iyi dram okulunda eğitim görmek için Sydney’e gittiğinde işler değişir. 15 yaşında birbirlerine aşık olan çifte 1985 senesinde AIDS teşhisi konur. John’a kanser teşhisi konulduğunda ise 31 yaşında hayata gözlerini yumar. Timothy sevgilisine sürekli olarak destek olurken, AIDS ile savaşmaya devam eder. 1994 yılında ölmeden Holding the Man kitabını yazar. 

Foto Kaynak IMDB

John and TimothyFoto Kaynak Guardian

Timothy and John 

Foto Kaynak Guardian


Film eşcinselliği kabul etmeyen toplum ve aile bireylerinin çocuklarını cinsel tercihleri yüzünden yalnızlaştırmalarını, birlikteliklerini özgürce onaylamadıkları için zor durumda bırakıyor. Sevginin ve tutkunun birleştirdiği Timothy ve John, aşkı, anıları ve hastalığı paylaşırken birbirlerine destek olmaya devam ediyorlar. Timothy John’ın son anına kadar yanında olup, gerçek sevgisini ona hissettiriyor. Timothy ve John’un aktivist olarak yer edinip, eşcinselliklerini görünür kılma çabaları, ailelerin ilişkilerine karşı dirençleri ve trajik son filmin dikkate değer yanları. Holding the Man kitabını acilen okumak istedim.

Guardian sitesinde Timothy v John’a ilişkin detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Video Kaynak Youtube 

Kutay Çev.

Bir cevap yazın