GÜÇSÜZ DÜŞMEZSEN HAYAT GÜZELDİR SETH

KALO’NUN PEŞİNE DÜŞMEK


Çizgi romanları seviyorum, genellikle neden çizgi roman çizmiyorum, çizemiyorum, çizmeliyim sorgu sualinden kendimi alamıyorum. Havalı karakterler, minimal çizimler, kentlerin belli olduğu eserler beni daha çok ilgilendiriyor. Daha önce çizgi romancı Guy Delisle’nin okuduğum eserlerine dair deneme yorum yazısı yazmıştım, oldukça ilgi çekmişti. Guy Delisle paylaşımıma buradan ulaşabilirsiniz. 

Foto Kaynak National Post


İzmir Kitap fuarı standından Delisle eserlerinin yanında Seth lakaplı Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir çizgi romanı ilgimi çekmişti. Toz mavi, siyah çizimler, hikayenin Toronto’da geçmesi beni cezbetmişti. Birinci Baskısı Şubat 2017’de Karakarga Yayınları standından İzmir Kitap Fuarından satın aldım. Çevirisi ise Emre Yavuz tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir sonraki İzmir Kitap Fuarı hakkında bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Foto Kaynak Karakarga Yayınları


It’s a good life, If you don’t weaken olarak 1996’da basılan eser 20 yılı aşkın süre sonra Türkçe’ye kazandırılmış. 1962 Ontario, Kanada doğumlu yazar Gregory Gallant, Seth takma ismiyle New Yorker, New York Times, Wall Street Journal eselerini yayımlamaktadır. Tutku olarak ise eski karikatüristlerin işlerini toplayıp arşivlerini yapmaktadır. Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir eserinde ise New Yorker dergisinde Kalo takma ismiyle eser yayınlamış karikatüristin izini sürmektedir. Kalo’yu ulaşabilmek için başka kaynaklardan tasarımlarını bulmak, bağlantılı kişilere ulaşmaya çabalayarak çizgi roman oluşmaktadır. Lousie karakteri ailesini ziyaret ettiği zaman girdiği ikinci el kitapçıda hayatını değiştirecek eserle karşılaşır. 1938 ve 1978 seneleri arasında New Yorker başta olmak üzere çeşitli kaynaklarda Kalo’ya ait çizimlerinin peşine düşen Lousie, gizemli çizer Kalo’ya ait net bilgiye ulaşabildi mi? Devamı için Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir eserini okumalısınız.


Karakarga tarafından basılan diğer eseleri incelemek için tıklayınız

Kutay Çev.

Bir cevap yazın