GAYET CİDDİYİM! KİTAP YORUMU GÜLSE BİRSEL

GAYET CİDDİYİM! KİTABINI GÜLSE BİRSEL UNUTTU (BEN UNUTMADIM)


15 SENEDİR HALA GÜLSE BİRSEL GİBİ GAYET CİDDİYİM!Kişisel tarihimi günlük olarak yazma hevesim yok fakat 15 sene önce 19 Nisan 2003’de katıldığım İzmir Kitap Fuarında Gülse Birsel’in Epsilon Yayınevinden yayımlanan ilk kitabı GAYET CİDDİYİM’in 7. baskısını imzalatmıştım. İzmir Kitap Fuarı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Keyif veren kitapları çerez kitap olarak kategorilendiriyorum, Gayet Ciddiyim!  eserini çerez kitap olarak nitelendirebilirim. Amaç okurken hem keyif alıp hemde kişisel farkındalığı arttırarak eleştiri yapabilmek.‘Kutay’a İyi okumalar, sevgiler ve eğlenceli bir hayat dileğiyle!Gülse’  19.4.13O dönemler güncel Türk yazarların kitaplarını takip etmek, İzmir Kitap Fuarındaki imza günlerinde veya Alsancak D&R mağazasında imzalarını almak gibi edebiyatperver misyonum vardı. 15 sene önce Gülse Birsel ve Ayşe Arman ikilisinin kariyerlerinin arasında harmanlanan  mesleki hayranlığım doruktaydı. İkiside alanlarında başarılı işler gerçekleştirip, programlar yapıp, röportajlara veya TV programlarına imza atıyorlardı. İkisinin işlerini nefes almadan takip ediyordum.

Foto Kaynak Epsilon Yayınevi


G.A.G. programı Gülse Birsel’in metin yazarlığını ve sunuculuğunu yaptığı reklamlar ve videoları ti’ye alan dinamik TV eğlencesiydi. Yazılarından derlediği Gayet Ciddiyim! kitabının 7. baskını imzalatabilmiştim. İmza gününden sonra ise söz alıp kitabında fotoğraf eklemesini önermiştim. Beyni ile ön planda olan biri kibarca tavsiyemi dinlemişti. 


Gülse Birsel mizah yapabilmeyi cinsiyet rolüne indirgeyen standart düşünmeye alışkın cumhur’a metropol kadınının düşüncelerini gerek mizahi gerek didaktik olarak kitabında paylaşmıştır. Evin insanlığı uyuşturduğu, dekorasyonun yalandan ibaretliliğini, reklamların sahtekarlılığını, dans pistinin kontrol altında tutulan kamusal alan olduğunu deklare etmiştir. New York’ta geçirdiği öğrencilik yıllarında Diner’larda kahvaltı öğününü, şiddetli gastronomi milliyetçiliğini ve eve pizza sipariş edebilme lüksünün Amerika özentiliğinden geldiğini savunmaktadır. Türkiye’de İtalya gettosu yoktur, İtalyanların yapmadığı pizzaları yemek ne kadar normaldir?


Mümkün olan her fırsatta insanların yatay konuma geçmesinin, evrimin tamamlanmayan en kritik halkası olması, 4 ayakken 2 ayakta yürüme kabileyetini, çoğu kişinin dengesini sağlayamadığı gerçeği ve bunun gibi noktalarda koyduğu teşhisler. 15 sene önce 3. köprü yoktu, Instagram sosyal medyayı ele geçirmemişti. Gülse Birsel gerçeği hala başarılar ve gözlemler dolu. Çok yaşa, çok aydınlat Gülse Birsel.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın