Fİ Çİ Pİ – HAYATIN MATEMATİĞİ – AZRA AKİLAH KOHEN

HAYATA KATKISI OLAN KAYNAK – AZRACA DÜŞÜNEBİLMEK

Azraca düşüncelerimi metinsel olarak ifade ettiğim ilk fırsatı nihayet oluşturdum. Devamı artarak gelecektir çünkü ne zaman Azra Kohen kendini ifade edecek platformda olsa, heyecanıma engel olamıyorum. Fİ, Çİ ve Pİ kitapları raflarda, plajlarda, parklarda aslında her yerdeydi, ben popüler kültürün en canlı örneklerinden bilinçli olarak kaçınıyordum. İsim seçimlerine ve kapak tasarımlarına hayran olup, çerez kitap kategorine indirgediğim Azra Kohen kitapları kendi potansiyelime hizmet etmem için başlangıç olacaktı. Ben bu bilişsel keşif için geç mi kalıyordum?

Foto Kaynak: Fethi Karaduman


Azra Kohen’e ait çeşitli Azra Akilah Kohen Youtube videolarını izledikten hemen sonra kitapları satın almaya karar verdim çünkü izlemekten çok, kendini ve evreni ifade ediş tarzı beni yepyeni bir yabancı dili öğreniyorum hissine sürükledi. Hayatın aklı, kitapları en doğru zamanda benimle buluşturmuş, çevremi ve kendimi analiz eden bireye dönüştürmüştü. Hepimiz ihtiyaçları aynı değildi, Azra benim kimliğimde bulutlu olan yerlerin yağmura, gök gürültüsüne, şimşek olup çakmasına veya güneş ile birlikte dolanmasına olanak sağladı, sağlamaya devam etmektedir.

Azra Kohen kitapları Everest Yayınevinde


Azra Kohen’in Youtube videolarından öğrendilerimi değer verdiklerim, birlikte gelişmek istediğim kişilerle paylaşmazsam misyonumu tamamlayamayacaktım. Kitaplarını okuduktan sonra videolarda geliştirilmesi gereken kamusal, ülkesel ve evrensel değerler için haritam netleşmişti. Televizyondan uzak duran bünyem, online olarak PUHUTV’de yayınlanan Fİ dizi sezonunun tam ortasında beni kendiyle buluşturdu. 

Foto Kaynak: PUHUTV


Görsel, işitsel ve mekansal olarak çok radikal bir kadroyla çekimi gerçekleştirilen her karakter benden bir parça taşıyordu. Kitaplarında yarattığı 12 kimyasal dengesizliğe sahip birey, yaygın olan kişilik bozukluklarının Azra Kohen’e göre kokteyl haline gelmesiydi. Bazı karakterler bir kaç kişiden oluşan hibritlerdi. En çok Berrak Tüzünataç tarafından hayat bulan Özge karakteri beni içine sürükledi. Hem dizide hem de kitap en çok ona ait sayfaların gelmesini diledim. Özge’nin başına gelen şeyler sayesinde hayatı tanıyor, verdiği tepkiler yaşamını radikal şekilde biçimlendiriyordu. Dizide en çok Ali (Atıf Emir Benderlioğlu) karakterinin evrimlerinin ve devrimlerinin işlenmesi isterdim.
‘İleri devletler seviyesine çıkmış devletlerin öz kaynaklarının yağmalandığı küçük hizmet devleti’ (Azra Kohen) haline gelmemek için Azra Kohen gibi değerli kaynaklardan beslenmeyi ihmal etmemeliyiz. Aeden kitabını keşfetmek ve bilinçlenmek için hazırım.

Azra Akilah Kohen resmi sitesi için tıklayınız.

Fİ ve Çi dizilerini izlemek isteyenler için tıklayınız.

Fi, Çi, Pi ve Aeden kitaplarını satın almak isteyenler için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın