FERRARİ’SİNİ SATAN BİLGE KİTAP YORUMU ROBIN SHARMA

Ferrari’sini Satan Bilge herkes tarafından algılanmıyor ve anlaşılmıyor. Aynı sene içinde ikinci defa okudum, idrak etmesi kolay görünen fakat yetiştirilme tarzından ve sosyal düzen kaynaklı defolar yüzünden her sayfası beyne ve ruha saplanıp kalıyor. Zaman geçtiğinde yeniden okuyabilir, es geçtiğim teknikleri yaşamıma ekleyebilirim. Elimde Pegasus Yayıncılığın 2017’de yayınlanan 11. Baskısı bulunmakta, biliyorum ki daha çok kişi tarafından okunacaktır. Hiçbir önyargı ve yorumu okumadan içgüdüsel olarak satın alıp, okuduğum kitap içerisindeki tavsiyelerle hayatın formülize edilmiş halini aktarıyor. 


KARİYERDEN TABURCU
Kariyerinin zirvesinde varlıklı, özenilen bir avukat olan fakat bedenen ve ruhen sağlıksız, agresif bir profil çizen Julian kritik bir anda geçirdiği kalp krizi ile radikal bir şekilde çalışma hayatına ara verip, Asya’da inzivaya çekilir. Hastenede geçirdiği günlerde yanında çalışan kadim meslektaşı John dahi kimseyi yanına almaz, taburcu olur olmaz eski hayatını terk ederek yaşamının amacını bulmanın peşine düşer. Ani şekilde kalp krizi sonucu ortalıktan kaybolan aksi, huysuz, kariyer ve mevkii sahibi Julian yaklaşık yedi ay sonra bambaşka dış görünüşle ortaya çıkar. Bitik bir görüntüden sağlıklı ve dinç bir Bilge olarak geri dönmüştür.

Foto Kaynak Pegasus


Meslektaşı John’u meşgul bir anda işyerinde faka basmasıyla kitap içi diyaloglar hızlanmakta. Hayata dair belirlenen 7 erdemi sembolleştirerek, tek tek Asya’da yaşadığı deneyimler John’a sohbet havasında aktarılmaya başlar. Kitap kariyerinin ortasında, yaşam ve iş koçu olarak herkes tarafından imrenilen, başarıdan başarıya koşan Julian’ı benimseyen John tarafından anlatılmaktadır. John Ferrari’sini satmış mentoründen bizzat deneyimlediği yaşam derslerini tek tek almaktadır. Harvard Hukuk Fakültesi iki mezun arasında geçen diyaloglar para ve mevkii hırsına bürünmüş, ailesini ve sosyal yaşamını ihmal eden, çocuklarının çocukluğunu yaşamadan işte hayatının büyük kısmın geçiren babaların dramını okuyucuya anlatıyor. Anlatımı oldukça pratik, anlaması kolay fakat uygulaması öz disiplin isteyen taktikler iyi kötü herkesin yaşamını bereketlendirecek, gündelik telaşlar içinde boğulan bizleri silkeyelecek auraya sahip. Kişinin kendisiyle yarışması ise kitabın alt metnini oluşturmaktadır.


21 GÜN KURALI
Beslenme alışkanlığı, sade yaşamak, ikigai’yi bulmak, uzun yaşamak, aile-sosyal yaşam-iş dengesi, an’ın tadını çıkarmak ve başkalarına yardım etme kişinin hayatını düzene sokabilmesi için şart. 21 gün kuralı bir alışkanlığın içselleştirilip yaşam prensibi olması için ara vermeden 21 gün boyunca yapılması esasına dayanıyor. Kitapta Japonya’da ortalama 100 seneden fazla yaşayan grubun yaşadığı Okinawa şehri geçmekte, İkigai’sini yani yaşam amacı bulmuş insanlar için daha derin bilgiye daha önce yorumladığım İkigai Okinawa’da Yüzyıl Yaşayanlar kitap yorumu’mumdan ulaşabilirsiniz.


GÜNEŞ HAVA VE SU
Ölü gıdalardan uzak durup, güneş, hava ve su tarafından bizlere sunulan besinleri tüketmemiz bedenimiz ve düşünme refahımız için zorunlu. Beslenme ile ilgili daha önce yorumladığım Hamburger Cumhuriyeti neden et ve fast food beslenme tarzından uzak durmamız gerektiğini belirtmektedir. Israrla okuyunuz, okutunuz.

Foto Kaynak Robin Sharma


ÖNCE ZİHİN SONRA GERÇEK


Sivana’nın Büyük Bilgeleri yanından altı aydan fazla minimal bir yaşam süren Avukat Julian, güneşin doğuşuyla kalkıp, doğayı gözlemleyerek, zamanın kıymetini an be an bilerek, herkesten uzakta izole bir yaşam süren Bilgelerin yanında şifalanarak yanlışlarının farkına varır, fazla kilolarından kurtulur, stresli düşünce tarzı sonra erer, trafik kazasında kaybettiği kızıyla ilgili düşüncesi ise azalır. Zamanın onun için bittiği gerçeğini kabullenir, kendine hedefler koyarak yaşamını anlamlı kılar. Sağlıklı ve amacı olan bir yaşamın önce içte başlayıp dışarı yansıdığı bilincine varan karakterimiz zihnini eğiterek, yaşamına istediği şeyleri çağırma prensibi edinmiştir. En temel öğüt olarak genç meslektaşına bu öğüdü aşılamaktadır.


HAYAL DEFTERİ 
Hayallerini kağıda döken bireyler, zihinden geçen onlarca düşünce arasında yazıya döktüklerine göre göre inanır ve odaklanır. Yazılı olmayan hedefler uçucudur. Zaman kısıtlaması getirilmeyen hedefler ise noksandır.  Özlü söz ve beylik söylemler dolu Ferrari’sini Satan Bilge’nin her sayfasından direkt alıntı yapılarak kitap yorumu yapılabilir. Aklımın köşesinde yer alan önerileri paylaşmak istedim. 21 günden daha fazladır bu bloğu yazıyorum, zihnimi ve bedenimi disipline edebildiğime kısmende olsa sevinçliyim.

Kitap hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Robin Sharma hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın