EMANET ŞEHİR LEVENT CANTEK & BERAT PEKMEZCİ

Emanet Şehir Levent Cantek’in yazdığı, Berat Pekmezci’nin resmettiği İletişim Yayınlarından ikinci baskısı 2014 yılında basılan çizgi romandır. Ankara Üçlemesine dair okuyup yorumladığım Uzak Şehir çizgi roman yorumumu buradan okumanız bu paylaşımın altyapısını oluşturacaktır. 


İkinci defa okuduğum Emanet Şehir hayatını sürekli olarak yalanlarla dolduran hayal gücü zayıf fakat karamsarlık seviyesi yüksek Şekip karakterinin roman yazma telaşındayken günlük hayatından kesitler sunmaktadır. Ankara sokaklarında edebiyat, soğuk savaş ve komunizm telaşında geçen hikaye demode isimli karakterler üzerinde anlatılıyor. Şekip karakteri döneminin kendine has telaşı içinde komunist olarak yargılanmadan, babasının sağlığı hakkında yalan söyleyerek tayininin iptaline, borç para alıp, hayali karakterin ve sorunlu kişiliklerin peşinde koşarken resmediliyor. Flaneur gibi gösterilip aslında kendi halinde oraya savrulup yok oluyor.

Foto Kaynak İletişim


Tütün içip, alkol sofrasından melankoliye bağlayan, oyun içinde oyun kurulan grafik roman ülkemizde çizgi roman kültürünü tam olması gerektiği gibi Türk simalar üzerinden yansıtıyor. Uzak Şehir’deki kasvet, tutunmamışlık ve olay örgüsü, Emanet Şehir‘de daha anlaşılır. Yazarın flaneur olarak düşlediği Şekip, romantik alaturka tutumuyla edebi eser yaratımının ve ekonomik özgürlüğünün peşinde olan içimizden bir karakterdir. 50 sene sonra Berat Pekmezci’nin çizimiyle hayat bulmuştur.

Daha önce yorumladığım çizgi roman yorumlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Levent Cantek & Berat Pekmezcinin eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın