ELISA Y MARCELA FİLM YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX

İspanyol yapımı gerçek hayattan uyarlanan Netflix Elisa ve Marcela filmi 1898 yılında Galiçya’da Katolik okulunda tanışan iki kadının aşk hikayesini mercek altına alıyor. Dönemine göre tutkulu aşklarını radikalce yaşayan Elisa ve Marcela İspanya ve Portekiz hükümetlerini yok sayıp evlenmişler fakat ülkelerinden kaçmak durumunda kalmışlar. Filmle ilgili tek eleştirimi, fimde konuşulan İspanyolcanın alt yazıda zamana zaman yanlış ve eksik olarak dilimize çevrilmesidir. Çeviride anlam bütünlüğü bakımından İspanyolcayı bilen biri olarak çeviriden dolayı huzursuz oldum.

Lezbiyen temalı film, katıldığı film festivallerinde tartışmalar yaramtış. Toplumsal baskıcılığı, aşkı sadece heteroseksüel normlara indirgeyen düşünce tarzına inat, ögretmenlik yapan iki kadın, kimlik değiştirerek resmi olarak evlenmiştir. Durumları fark edilince İspanya’nın Galiçya bölgesinden Portekiz’in en kozmopolit ikinci şehri Porto’ya göç etmişler. Portekiz’de yaşamlarını  öğretmenlik dışı işlerde sürdürürken, fark edilince hapishaneye sokulmuşlardır. Lezbiyen kadınların duygu durum ve kaçış hikayesini siyah beyaz izlerken, romantizme ve sevgi dolu anlara hazır olun.

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB   Foto Kaynak IMDB

Netflix yapımı Elisa ve Marcela filmi, Arjantin’de başlayarak tersten başa doğru hızla zıplıyor. Okul çağı, zulmeden baba figürü, sessiz anne gerçeği, evlilik kararı, kimlik değişimi ve evlenme aşamalarını izleme fırsatı yakalayağımız film, sevgisi sebebiyle eziyet edilen lezbiyen kadınların, gerçek dramını naifçe aktarıyor. Ölümsüzleşen evlilikle alakalı birçok düğün hatırası görsel internette mevcut. Saçını kısaltıp, bıyık takan Marcela, İngiltere’de hayatını kaybeden kuzeni Mario’nun yerine geçerek, hayatının akışını son sürat değiştirmiştir.


Filmde evliliklerinin gerçekliğini ispat etmek için çiftten birinin hamile kalarak kasabayı kandıracağını düşünmesi ve sonra hapishaneden kaçmak için bebeğinden vazgeçmesi oldukça yaralıyıcı. İspanya’da doğduğu topraklarda, genç nesilleri yetiştiren iki öğretmen kadının, ilişkilerini gizlemek zorunda bırakılması ve akabinden işlerinden olması utanç verici. İspanya eşcinsel evliliği 2005 yılında onaylayan öncü ülkelerden biri yaklaşık 100 sene önce meydana gelen Elisa ve Marcela’nın Elisa ve Mario olarak yaptıkları evlilik geçerliliğini sürdürmekte. İspanyol seçkisi için Netflix yapımı Elisa y Marcela filmini onur haftasında izlemekten onur duydum.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın