DÖRT ANLAŞMA TOLTEK BİLGELİK KİTABI DON MIGUEL RUIZ

Bazı kitapları okurken sayfalarca not almanız gerektiğini hissedersiniz, hem görüp, hem okuyup hem de yazdığınız zaman öğretilerin aklınızda daha çok kalması için büyük bir girişim başlatmış olursunuz. Don Miguel Ruiz’in yazdığı Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı yanında defterle birlikte satılması gereken bir eser. Değerli birinin kütüphanesinde okuma fırsatı bulduğu Dört Anlaşma Meksika Kızılderileri tarafından uygulanan bir öğretiye odaklanıyor. İçinde yaşarken debelendiğimiz hayatın anlamını netleştirmek ve sadeleşmek için aşağıda bahsedeceğim dört kuralı benimsemek kritik öneme sahiptir. Don Miguel Ruiz’in resmi sitesi için burayı tıklayınız.

Foto Kaynak Kuraldışı Yayıncılık


Kuraldışı Yayıncılık tarafından basılan Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı’nın Nisan 2015 senesinde basılan 9. baskısı yedi bölümde oluşmaktadır. Türk diline çevirisi ise Nil Gün tarafından gerçekleşmiştir. Öz farkındalık, kişisel gelişim ve dönüşüm kategorisinde değerlendirebileceğim kitap inanca değil, görmeye dayalıdır. Sembolize edilmiş dinlerin belirsiz rol modellerinden ziyade evrende fiili olarak görülebilen Dünya ve Güneş’in fiili olarak varlığını yaşayan, armağan ettiği su, meyve ve sebzeyi bizzat görüp deneyimliyorlar. Dünya’nın her an üretme çabasını her gün deneyimleyen Toltek’ler tapınma faaliyetini anlamsız buluyor. Kitapta İsa’nın hiç bir üretmediğini ve kuru öğretilmiş inancın değil, görmenin gerçekliğinin yaşanması önerilmektedir. Her şeyi Tanrı’nın parçası olarak gören Toltek bilgeleri yeryüzünün sürekli üretim ve dönüşüm halini yaşamaktalar.

Foto Kaynak Don Miguel Ruiz


Uyanıkken dahi rüya evreninin içinde yaşayan bireyle sırasıyla aile rüyası, toplum rüyası, şehir rüyası, ülke rüyası ve insanlık rüyası arasında debeleniyor. Bebeklikte itibaren önce ebeveynlerin, sonra okulun empoze ettiği ehlileştirme pratikleri kişileri bireysel zindana hapsediyor. Toplumsal rüya gezegensel rüyayı kirletiyor, böylece hastalıklı, mutsuz ve isteksiz bireyler yaşamlarını tüketiyorlar. 
Toplumsal rüya tarafından sogulamadan yönetilen kişiler, mükemmelik imajı altında bedenlerini baskılayarak yaşam içinde savruluyorlar. Yaşama anlam katmak için önerilen dört anlaşma aşağıdaki gibidir, hepsi kitapta örnekleriyle aktarılmıştır. İlgisi olanları ek okumaları yapmalarını öneririm. Kişisel özgürleşme için bahsi geçen 4. anlaşmayı adım adım benimsemeliyiz.


1. ANLAŞMA KULLANDIĞIN SÖZCÜKLERİ ÖZENLE SEÇ
2. ANLAŞMA HİÇBİR ŞEYİ KİŞİSEL ALGILAMA
3. ANLAŞMA VARSAYIMDA BULUNMA
4. ANLAŞMA DAİMA YAPABİLECEĞİNİN EN İYİSİ YAP


‘Mutsuzluk arkadaş arar’ (p.48)
‘Birisi size sevgi & saygıyla davranmıyorsa, o kişinin sizden uzaklaşması sizin için bir armağandır’ (p.63)
‘Eğer bir kişi değişiyorsa değişmeyi seçtiği içindir, onu değiştirebilme gücünüzden değil’ (p.73)


Kutay Çev.

Bir cevap yazın