DAVA FRANZ KAFKA NTV ÇİZGİ ROMAN KLASİKLERİ

İlk baskısı 2009 yılında basılan Franz Kafka Dava adlı çizgi romanı 128 sayfa olarak NTV Yayınları tarafından basılmış. Geçtiğimiz 10 sene boyunca çeşitli baskıları çıkmaya devam etmiştir. Klasikleri roman olarak okuma alışkanlığı edinmedim, klasik lezzetini keşfetmek için çizgi roman yöntemini deneyimlemekteyim. Daha önce Mary Shelley’in Frankestein klasiğinin çizgi romanını yorumlamıştım, buradan erişebilirsiniz.

Prag doğumlu Franz Kafka varsıl bir Yahudi aileden gelmekte, hukuk fakültesi mezunu olan Kafka Prag Sigorta Kurumunda çalışarken geceleri eserlerini yazmış. Tüm eserleri ölümünden sonra yayınlanma imkanı bulmuştur. Dava ise Kafka’nın edebi zekasına, toplumsal gözlemine ilişkin ciddi konulara değinen romanıdır. 

Foto Kaynak NTV Yayınları


Memuriyeti sırasında dikkatini çeken hukuksuzluklar, kırılgan gönül ilişkileri, romantize edilmiş rüyaları ve düzenin bayağılaşmış hukuksuzluğu çizgi roman çizerleri tarafından siyah beyaz resimlenmiş. Renkli çizgi romanları siyah beyaz tematik romanlara daha çok tercih ediyorum. Konunun kasvetinden mi yoksa çizerlerin üslubunda mı çizgi romanda beni kendine çekmeyen bir his vardı. Kim bilir belkide sizlerin ilgisini çeker.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın