DARK TOURIST KARA TURİST BELGESEL YORUMU NETFLIX

NETLFIX KARA TURİST İLE KAN EMEN GERÇEK VAMPİRLER

Karanlık Turizm hakkında neredeyse doktora tezi yazmadan son anda vazgeçmiş biri olarak seneler sonra Netflix tarafından 2018 senesinde Dark Tourist Belgeseli çekilmesi keyif verici. Her ne kadar çoğu kişi için turizm faaliyetinin ana amacı trajedi, korku ve ürpertici anların yaşanacağı bölge ve olayları ziyaret etmek olsa da amaç keyifli vakit geçirmek, bilgilenmektir. İlk sezonu sekiz bölümden oluşan belgesel Latin Amerika, Japonya, Amerika, İstanlar, Avrupa, Güneydoğu Asya, Afrika ve Amerika’ya dönüş ile bölgesel olarak temalandırılmış. Yeni Zelanda’lı gazeteci ve film yapımcısı David Ferrier tarafından hazırlanıp sunulan program kimine göre görsel şölen sunarken kimine göre itici ve oldukça mide bulandırıcı.

Foto Kaynak IMDB


Yeryüzünde insanların gerçekleştirdiği nükleer felaketler, din maskesi altından eziyetvari kutlamalar ve savaşların ardından miras kalanlar solunan hava kadar üzerinden seneler geçmesine rağmen güncelleğini korumakta. Belgesel nükleer felaket sonrası perişan olan bölgeye kendini riske atarak turizm olayını anlatmaya çalışıyor. Hali hazırda deniz, kum, güneş ve seks turizminden sıkılmış kitle uzun zamandır korku müzelerine girmeye, savaşta talan olmuş alanlara gezmeye istekli. Amsterdam’da Anne Frank evi, Çanakkale cephesi, Kıbrıs, Ukrayna’da yer alan Pripyat hayalet şehri sadece Karanlık turizmin belgeselde yer almayan alternatifleri.

Belgeselin ilgi çekici yanı vampirler. Deneme yazısını yazma amacım aslında Amerika bölümünde yer alan vampir partisine ziyaret edilmesi. Amerika’da birbirlerinin kanını emmek için buluşanlar Dark Tourist programında henüz bilmediğim bir olguyu ortaya çıkardı. Bakir oğlan, belirli miktarda kan içmezse halsizleştiğini, uzun saçlarının cansızlaştığı iddiasını taşıyarak bakirin sırtını kanatıp, kanı emdi. Başka bir üçlü ise meşk içinde arada vampirliği yaptıklarını sergilediler. Diziler, kitaplar ve aşk romanlarında normalize eden vampier kitlesinin programı izlemesini özellikle tavsiye ederim. Boyundan ısırık almak vampiler için demode olmuştur, amaçları kurbanlarının kanından sürekli faydalanmakmış. Canınız isterse, belgesel vampilerin çok daha fazlası. Netflix’te Dark Tourist hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayınız. İyi seyirler.  

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube Netflix

Bir cevap yazın