ÇAĞIN GERİSİNDE YAŞAMAK BEHIND THE CURVE BELGESEL YORUMU NETFLIX

Okullar tarafında dikte edilen, genel geçerliliği üzerine kafa yorulmadan ezberletilen dünyanın yuvarlak oluşunu çağla boyunca tartışmışız. Sadece tek organizasyon tarafından çekilen NASA dünya görüntüleriyle kendimizi avutmuş olabilir miyiz? Yeryüzü ve evren görüntülerini tek kaynaktan alıyor oluşumuz sebebiyle NASA kurumunun güvenirliliğinin sorgulanması gerektiğini düşünenlerdenim. Gerçek açıdan NASA ticari bir kuruluş, Amerika Birleşik Devletlerine bağlı ulus-üstü girişimler yapıyor, uzaya astronot, araçlar göndererek evreni keşfettiklerini iddia ediyorlar.
Netflix’te Behind the Curve belgeselini Türk diline Çağın Gerisinde Yaşamak olarak çeviren zihniyete anlam veremiyorum. Her tez antiteziyle birlikte vardır. Dünyanın düz olduğuna kendilerince yaptıkları deneylerle kanıtlamaya çalışan Düz Dünya topluluğunun kanaat önderlerini izlemek, standart eğitim gözlüğünün aşıladığı düşünme disiplininden uzaklaşmama vesile oldu. Güney Kutbunun 

Foto Kaynak Behind The Curve


Belgesel özetle Güney kutbun çemberin etrafında dağıldığını iddia ederken, uçakların neden güney kutbu üzerinden gitmediğinden, belli uçak rotalarını hiç bir zaman kullanmadıklarında, güneşin tahmin ettiğimiz kadar büyük olmadığı gibi savları izleyiciye yüzeysel olarak açıklamaya çalışıyor.

Foto Kaynak Behind the Curve


Daha önce bloğumda yorumladığım Netflix Yok Sayılan Kanıtlar Unacknowledged belgesi ile blok olarak izlenmesi tavsiye ettiğim Behind the Curve, genel geçer kabul ettiğimiz bilgileri kurcalamamızı içten içe öğütlüyor. Yok Sayılan Kanıtlar belgesel yorumuma buradan ulaşabilirsiniz. Global çapta yeryüzünün düz olduğunu düşünen insanlar kendilerini gizliyor. Belki de sizde onlardan olacaksınız. Behind the Curve belgeselinin resmi sitesini keşfetmek için buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev. 

Video Kaynak Youtube

Bir cevap yazın