BRİTANYA’DAKİ SEKS İŞÇİLERİ SEX: MY BRITISH JOB BELGESEL YORUMU NETFLIX

SEX: MY BRITISH JOB

Orijinal adı SEX: My British Job olup Türkçe’ye Britanya’daki Seks İşçileri olarak çevirilen 2013 yapımı belgesel, Londra’da yaşayan Tayvanlı gazetecinin takma isimle Fincley bölgesindeki genelevlerdeki koşulları sergilemesi üzerinedir. Gözlükteki sarj edilebilir kamera ile genelevde temizlik işi edinen Hsuai-Hung Pai takma ad ile girdiği genelevde telefonları açmakta, gelen müşterileri karşılamakta temizlik ve yemek yapmaktadır. Haftanın yedi günü boyunca çalışıp, patroniçesi kadının dediklerini yerine getirmekle yükümlüdür. Netflix’te izlediğim diğer belgesel yorumlarımlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak Netflix


Tayvandan Londra’ya kapak atıp, ailesine finansal açıdan destek olma amaçlı Hsuai sürekli olarak seks işçiliğine daha çok para kazanmak ve ailesine maddi olarak destek olma motivasyonu öne sürülerek sekse zorlanmaktadır. Her defasında Çin’li patroniçesi tarafından provoke edilen Hsuai, geneleve gelen seks işçisi kadınlara yakınlaşarak sektör ve koşullar hakkında bilgi edinmektedir. Günde 18 saate yakın çalışan kadınlar kaçak olarak diğer işlerde çalıştıktan sonra görece diğer işlerden saat başı daha fazla ücret aldıkları için seks işçiliği yapmaktadır. Bir kaç sene çalışıp ülkeleri Çin’e ailelerinin yanına dönmek için bedenlerini satmaktadırlar.

Bilgisini, emeğini ve zamanını satan bizler arasında fark göremiyorum. İşin içine fazlaca seks, cinsellik ve çıplaklık girmesi, kaçak olarak ülkede yaşam mücadelesi vermeleri bizim her gün yaptıklarımızdan farklı değil. Kendi ülkelerimzde kaçak yaşayıp çalışmıyoruz, fakat sosyal standartlarımız, çalışma koşullarımız ve gelirlerimiz çok parlak değil. Seksüel olarak faaliyet göstermesekte, tacize irili ufaklı uğrayıp, duygusal şantaj ve mobbinglerle boğuşuyoruz.

HSUAI-HUNG PAI ve NICK BROOMFIELD

Foto Kaynak IMBD


Londra 2000’den fazla geneleve ev sahipliği yapıyor. Bir saate yakın süren belgesel patroniçenin seks işçiliği yapması için her gün her dakika duygusal şantaja maruz kalan, diğer seks işçisi kadınlar karşısında yalnızlaştırılan, hakaret edilen, ağır koşullarda çalışan gazetecinin maruz kaldığı hırsızlık, aşağılanma ve tehditlerini belgeselin sonunda gerçekleri söylerek yüzleşme ile son buluyor. İngiltere’deki polisler ve resmi kurumlar tarafından göz ardı edilen genelevlerde, kaçak olarak para kazanmaya çabalayan seks işçileri yaşam mücadelesi verirken patronlar, patroniçeler, korunmasız seks talep edenler, fantezilere bürünmüş seks müdavimleri ve hijyenik olmayan çalışma şartlarına maruz kalmaktalar. Seks her koşul, ortam, maddi güç ve siyasal koşulda satar. Yapımcı Nick Broomfield ve gazeteci Hsuai-Hung Pai performansı izlemeye değer.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın