BİZİ BİZ YAPAN OYUNCAKLAR THE TOYS THAT MADE US BELGESEL YORUMU NETFLIX

Oyuncakların ötesine geçmiş marka filmler, çizgi romanlar, oyunlar ve oyuncaklar Netflix‘in iki sezon toplam sekiz bölümde anlattığı oyuncak markalarının hikayeleridir. Belgesel olarak marka yaratım, isim süreçleri, tasarım, üretim, planlama, dağıtım ve satış aşamalarında oyuncakların doğum, gelişim, yükseliş, ölüm ve yeniden dirişişlerine tanık oluyoruz. Akademik düzeyde zorunlu olarak Bizi Biz Yapan Oyuncaklar belgeselinin izlenmesinin öğrencilerime zorunlu kılar ve vize final sorularının bir kısmını bu belgeselden sorardım. İş hayatı için marka iletişimi, rakip analizi, zamanlamanın kritik önemi, üretim, yeni ürün geliştirme, teknik detaylar, lisans hakları, fiyatlandırma ve stratejilerle ilgili birincil ağızdan deneyimleri dinlemek haftasonu için kursa katılmış izlenimi yarattı.

Foto Kaynak Netflix


1. Sezon STAR WARS – BARBIE – HE-MAN – G.I. JOE2. SezonSTAR TREK – TRANSFORMERS – LEGO – HELLO KITTY


Markaların hikayelerini dinlerken çeşitli notlar alıp, oyuncak dünyasının mağazaların raflarnda satan güzel görünümlü para tuzağı olarak görmekten biraz olsun uzaklaştırdı. Etiket Yapıştıma hamlesiyle daha önce teknik olarak çalışılmış, güvenlik unsurları denenmiş ürünlere yeni etiketlerle isimlerini değiştirirerek yeniymiş gibi sunuluyor. Hali hazırda tv veya sinemada olan eserlerdeki karakterlerin plastik oyuncaklarını yapmak veya oyuncaktan dizi, çizgi film veya çizgi roman yapmak derinlemesine iş gücü ve hayal gücü istemektedir. Diziden uzaklaşan oyuncaklar, çocuklarda ve özellikle marka bilinci yüksek koleksiyoncularda rahatsızlığa sebep olmaktadır. Bahsi geçen 8 oyuncak markası için koleksiyonerler ve araştırmacılar belgesele kişisel tarihleriyle zenginlik katmaktadır. Kendime aldığım başlıca notları aşağıya not ediyorum.


LEGO 

LEG GODT = Danca güzel oynamak Çocukları birbirlerine tutunan tuğla sevgisi ile birleştiriyor.Sisteme değer veriyor.Büyük buhranda oyuncak sattı.Firmanın ilk oyuncağı ahşap ördekti, ilerleyen zamanda ahşap bulamayınca fabrika da yanınca plastiği keşfettiler.Savaşa sermeya olan oyuncakları istemediler.


HELLO KITTY

Küçük Hediye, Büyük Gülümseme sloganıKitty, Japon kızlarının hayalindeki ülkedeki piyanoya meraklı ağzı olmayan kedidir.Kawaii sevimliliği taşımaktadır. Harajuku moda alt kültürünün en önemli parçasıdır.


STAR WARS

Oyuntrak yani oyuncak özelliği olan, çok oynanabilir.Uzayda geçen kovboy dizisi.Güçlü ve kuvveti temsil eden ilk siyahi kadın.Irklar arası öpüşme sahnesi.Çift rakamlı filmler güzel olanlar.Çocuklar için değil yetişkinler içindi.


BARBIE

Müstehcen bir İsviçreli çizgi romanda yer alan telekız bebeğinden esinlenilmiştir.Amerikalı orta sınıf kızlara yetişkin davranışlar dair model oldu, evliliğe hazırladı. Barbie her zaman bakımlıydı. İmkansız beden ölçülerine sahipti. Beyaz ırka sahipti. Göğüsleri olan bebek başta yadırgandı. ‘Baba bebeği’ olarak anıldı.


HE-MAN

Psikolojik teröristlik yapıp çocuklara ‘Güç Bende Artık’ dedirterek piyasada olmayan yarı çıplak, kaslı oyuncak sunuldu. Her çizgi filminin sonunda dersler vardı.


G.I.JOE

Barbie for Boys.Ülkedeki vatanseverlik duygusundan yararlanılarak üretildi.Gerçek bir Amerikan kahramanı olarak bebek değil aksiyon figürü olarak lanse edildi.Savaş sonrası dönem için ise askerden çok macera takımı adı altında yeni versiyonları üretildi. 


TRANSFORMERS

86 serisi tanıtılacağı için filmde 84 serisi robotlarını öldürdüler.


Oyuncak markaları şekillenirken hedeflenenler çocuklar mıydı? yoksa genç yetişkinler mi? Filmlerin oyuncak lisansını almak için şirketlerinin yarışma koşullar nelerdir? Oyuncaklarda kıyafet ve karakter tekrarı ne kadar önemlidir? En üst kaliteyi talep eden koleksiyonerleri motive eden nedir? Karakterlere hikaye katmanın önemi nedir? Bu ve benzeri sorular 8 marka için irdelenmektedir. Nostaljik seyirler. 

Kutay Çev.

Bir cevap yazın