BİZDEN BİRİ HASİDİK YAHUDİ DÜNYASINDAN KAÇIŞ ONE OF US BELGESEL YORUMU NETFLIX

Bizden Biri Netflix 2017 yapımı belgeseli radikal kararlarla New York şehrindeki bir kadın, iki erkek Hasidi Yahudisinin cemaatlerinden ayrılma hikayelerinden kesitler sunmaktadır. New York seyahatim sonrası uçakta etrafım şapkalı, pardesülü, lüle saçlı Yahudi adamlar ile doluydu. New York İstanbul seferinde kendi aralardında konuşup, yanlarında getirdikleri koşer yemekleri tüketip, kitap ve defterlerinde bir şeyler okumuşlardı. Uyumayı seçenler, uçuşun bir kısmında topluca kalkıp ibadet etmekleri, baş üstü dolaplarında eşyalarını sürekli kontrol etmeleri deney gibiydi.

Siyah ve beyaz kombinleri, yanlardan sarkan lüle saçları, beyaz ötesi tenleri ve hasta görünümlü yüzleri yabancılık hissi ve merak dürtümü ateşliyordu. Kendi aralarında evlenmeleri sebebiyle gen havuzları oldukça dar ve belirli hastalıklara yakalanma, rahatsızlıklarını taşıyıcıları olma oranları diğer ırklara göre oldukça yüksek. Belgeselde bu bilgilerden bahsedilmiyor. Cemaatten ayrılmış üç kişinin dramı, sancısı ve ikilemleri üzerinden itiraflarını dinlemekteyiz.

Foto Kaynak Netflix


2017 yapımı Bizden Biri belgeseli dinin gerek, bilinmeyini bilinir kılmak, cemaatindeki insanları teknoloji, yenilik ve internetten uzak tutmak, kısıtlı sosyal çevre içine hapsetme çabası had safhada. Kendi kurallarını, eğitim sistemini, aile/evlilik değerlerini dayatan topluluk gerçeği dizinin ana teması. Soru sorma, sorgulama, aydınlanma ve itaat etme Hasidik Yahudilerinin yaşamsal fonksiyonunu oluşturuyor. 18 yaşına gelince aceleyle evlenme, haftanın belirli gününde seks, her sene çocuk doğurma, ibadetlere gitme, topluluktakilere finansal destek sağlama gibi yükümlülükler dünyanın en büyük metropollerinden olan New York kenti içinde kişileri din maskesi altında uyuşturmakta. Uyanışa geçen biri ergen, biri 20’li, diğer 30’lu yaşların başında olan gerçek karakterler aileleri, eşleri ve çocukları arasından dengeyi kurmaya çalışırken hukuki, tıbbi ve sosyal yönlerle çıkış yönü aramaktalar.


Çocuklar anne ve babaya ait olmayıp, cemaatin malları olarak görüldüğünden boşanma aşamasındaki kadının çocukları cemaate sırtına dönmeyen babaya verilmekte, anne gözetim altında haftada 1 saat çocukları ile emanet olarak vakit geçirmektedir. İçinde yetiştiği seküler olmaktan uzak yapısı, sıkı sıkıya kapalı içine kapanıklık duygusu izlerken kasvet uyandırıyor. Sekiz yaşında yaz kampında taciz ve tecavüze uğrayan karakterimiz, topluluğu korumak adına yalnızlaştırılıp, ilerleyen yaşlarda cemaatten ayrılmasına zemin hazırlanmıştır.

Yahudi topluluğunda çocuklara taciz, tecavüz uygulayanları fişlemek adına Jewish Community Watch kurumu faaliyete başlamış, konuya sebep olan suçluların fotoğrafları web sitesinde aleni olarak sergilenmektedir. Siteyi ayrıntılı incelemek için tıklayınız.

 Topluluğu güvende tutmak için başlatılan çaba önemli, fakat cemaatten kendi rızasıyla özgür, seküler topluma karışmak isteyenler üzerine kurulan baskı, kılık kıyafet, seks yaşamına birebir müdahele, hane içine bu kadar nüfus eden topluluk sağlıksız fakat birbirine sıkı sıkıya bağlı varlık içinde yokluğa sürükleyen yaşamlar vaad ediyor. Devamı için Netflix Bizden Biri belgeseli keşfetmeye değer.


Kutay Çev.

Video Kaynak Netflix Youtube

“BİZDEN BİRİ HASİDİK YAHUDİ DÜNYASINDAN KAÇIŞ ONE OF US BELGESEL YORUMU NETFLIX” için bir yorum

Bir cevap yazın