BEN SENİN BİLDİĞİN ERKEKLERDEN DEĞİLİM I AM NOT AN EASY MAN FİLM YORUMU NETFLIX

Fransa yapımı Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim film önerisini Tuvalet Kağıdına Notlar Bloğunda okuyup, acilen filmi Netflix‘te izleme dürtüsü hissetmiştim. Filmi hemen izlemem gereken satırları yazdığı için TKN yorumuna buradan ulaşabilirsiniz. 


2018 yapımı Fransız filminin bunaltıcı diyaloglar ve ağdalı atmosferle dolu olacağını düşünmüştüm. Yanılmışım. Paris atmosferinde geçen filmde başrol oyuncusunu evi adeta minimal şölen kıvamında Loft vari penceler, beyaz, siyah, cam ve metalin harmonisi, kitap dolu kütüphaneler ve ışıklar. Karakterlerden çok mekanlara dalabildim. Paris caddelerinde playboy gibi gezen ana karakterimiz başına aldığı darbe sonucu kadınların genel geçer erkek, erkeklerin ise kadın rollerine büründüğü evrene uyanır. Çocuklar ve ev işleri ile erkekler ilgilenirken, spor, alkol ve hız tutkusu dışa vurumu kadınlara kalmıştır. Erkeklere laf atan kadınlar, erkekleri tedirgin etmektedir. Güya, roller tersine dönmüştür.

Foto Kaynak IMDB


Toplumun cinsiyetlere dikte ettiği genel geçer yapılar; kozmetik kullanımı, moda anlayışı, spor ve sosyal tutumları cinsiyetler arası kaydıran film, beynin farklı çalışmasına neden oluyor. Esas adam, maskülist tutum içindeki cinselliği özgür ve sınırsızca yaşayan yazara gönlünü kaptırınca, kadının her sene birlikte olduğu adamlar için sakladığı kavanozlarda bilye mi olacağım tereddüdüyle yazar kadının etrafında pervane olur. Kadınların maskülen sosyal çizgilere girip, erkeklerin tam tersi rollerin içine düştüğü durum toplumsal empati açısından dikkate değer. 

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın