SADELEŞMEK İÇİN MİNİMALİZM TIDYING UP WITH MARIE KONDO – JAPON SEÇKİSİ NETFLIX

MİNİMALİSTLER VE KONMARİ

Hangi konuda günler boyunca konuşmak, yazmak ve gözlemlemek istediğimi sorsalar Minimalizm derim. Steve Jobs olmadan Minimalizm metni düşünülemez fakat bu yazımda Amerika ve Japon topraklarından ülkemize ulaşan Minimalizm rüzgarından bahsedeceğim. Joshua & Ryan ile Marie, en güncel tutkularım.                                                                 

Foto Kaynak: Konmari 


Instagram öncesinde minimal ikonlar, modern binalar ve çağdaş tasarım objelerinin fotoğraflar çekiyordum, hesabımı açtıktan sonra durum değişmedi. Instagram hesabımı açma sebebim minimal fotoğraflarım daha çok kitle ile paylaşmaktı, bu motivasyonumu asla yitirmedim. İsteğim boyut değiştirdi. Olayı içselleştirdim, bu konuyu hayatıma tamamen adapte edebilme telaşına düştüm.

Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus                                Foto Kaynak Theminimalists


Minimalizme dair ilgim Netflix’te yayınlanan Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel veya onun aylar sonra Eksik Parça Yayınevinde basılan Minimalizm Anlamlı Bir Yaşam kitabı ile başlamadı. Joshua ve Ryan kıymetli işlerini bırakarak sadeleşmek üzerine liderliğe soyundular. fakat ben minimalizmin içinde doğmuştum. Stratejik davranıp minimalizm, sadelik, düzen ve sakin yaşamı kendime uyarlamam gerekiyordu çünkü evimiz eşya doluydu, yayıntılar, birikenler, atılmayanlar gerçekti, aslında genellikle bana göre hepsi çöptü. Yaş ilerledikte ailem ile ilişkim etrafta biriken yayıntılar sebebiyle kaosa dönüştü. Minimalizm kitlesel olarak benim reçete ve çözümümdü. 

Foto Kaynak: Konmari 


Hipnotize olduğum başka konu ise Japon Katlama Sanatı kompedanı Marie Kondo yöntemiydi. Epsilon Kitapevinden çıkan Hayatı Sadeleştirmek için Derle, Topla, Rahatla Japon toplama ve düzenleme sanatı kitabı başucu kitabım olmuştu, adımdan çok Konmari diyerek ortalıklarda dolaşıyordum. KonMari Spark Joy adlı aplikasyonu indirip derleme toplama serüveninize diğer Konmari yönetemini uygulayanlarla paylaşabilirsiniz. Ben minimalizm ile ilgili herşeye inandım ve uyguladım, bu konudan daha çok insanın haberdar olmasını istiyorum. Henüz tutkum azalmadı, geliştirmem gereken tarafları kendime uyarlayıp, sadeleşme ve minimalleşme yoluma devam ediyorum.


Marie Kondo Youtube videoları için tıklayınız

Kutay Çev.

Bir cevap yazın