RÖNTGENCİ THE VOYEUR BELGESEL YORUMU NETFLIX

Televizyon izlemek, kafe’de oturup geçenleri izlemek ve parkta dinlenirken gelip geçenleri izlemek röntgendir. Röntgenciliği arşa çıkaran Amerika’lı Gerald Foos hakkındaki Röntgenci The Voyeur Netflix belgeseli oldukça sürükleyici. Auroro, Colorado eyaletinde satın aldığı Manor House otel odalarının havalandırma boşluklarından müşterilerini senelerce dikizleyen Gerald Foos’un belgeseli sosyopat kimliğe yerine bir örnek.

Foto Kaynak Netflix


Otel odasındayken insanların ne yaptıklarını gözlemek için tepeden gözetleyebileceği mazgalların arasından müşterilerini senelerce dikizleyen Gerald izledikleri hakkında notlar almış. Mastürbasyonlar, sevişmeler, oral seksler ve orgazmların istatistiğini tutan Gerald, beğendiği müşterilerine cazip fiyatlar sunarak konaklama gecelerini uzatmayı başarmış. Seksüel eylemleri gözlemlemek ana odak noktası olduğu için odalara porno dergiler, dildolar ve bavul içinde para unutuldu söylencesi yayarak, müşterilerinin gözlemleyeceği temaları kendisi belirlemiştir.


Havalandırma sisteminden müşterilerini görüp duyabileceği fakat müşterilinin görüp duyamayacakları düzeneği tek başına kuran Gerard, hizmet odasından merdivenlerle yukarı çıkıp tavan arası kapısından anahtar yardımı ile gözetleyeceği çatı bölmesine sürekli çıkmaktadır. Gözetlenmek isteyeceğiniz otelde kalır mıydınız? Çabasının takdir edilmesinin peşinde olan Gerard’in gazetecilik duayeni Gay ile sırlarını paylaşması ne denli doğruydu?

Foto Kaynak Amazon


RÖNTGENCİ DEĞİL ARAŞTIRMACI VE SOSYOPAT

Kendi araştırmacı olarak gören otel saihibi el yazması gözlemlerini duayen gazeteci Gay Talese ile paylaşmıştır. Sırrının ölünce kaybolmasını istemediğinden paylaşma isteği oluşan Gerald ile kaynaşan Gay, haberi New Yorker dergisinde yayımlatmış. Ana akım medyanın ilgisini çeken Gerald’a ulaşmak isteyen herkes, olan biteni öğrenmek için kitabın yayımlanmasını beklemesi gerekmektedir.  Manor House otelinde yaşananlar tek kaynağa dayanan, röntgencilik odaklı belgeseldir. Röntgenlerinin birinde cinayeti gözlemleyen, sosyal yaşantısında spor temalı koleksiyonerliği bulunan Gerald ve son eşi, toplumdan izole olarak evlerinde yaşamlarını sürdürmektedir. The Manor’s Hotel kitabı Gerald’ın röntgencilik hatıralarını tarafsız olarak yansıtabilmiş midir? Gazeteci yazar Gay Talese ifşa ettiği olayların gerçekliğinden ne kadar emindir?


The Voyeur’s Motel kitabı almak için tıklayınız.

Netflix Röntgenci belgeselini izlemek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın