İLK TEMAS AMAZON’UN İLK KABİLESİ TXAPANAWA BELGESEL YORUMU NETFLIX

İlk Temas: Amazon’un İlk Kabilesi (First Contact Lost Tribe of the Amazon) belgeseli 48 dakikaya heyecan, merak, çatışma, keşfetme, talan ve savunmasızlığı özetlemiş. Brezilya ve Peru arasında vahşi doğada yaşayan Amazon kabilesinin senelerce vahşetten ve sömürüden kendilerini korumak için nehir kenarında gizlenerek yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Hükumetler ise ‘iletişim kurmayın’ felsefesini yeniden değerlendirmek zorunda kalmışlardır.

Foto Kaynak Netflix


4 Txapanawa kabile üyesinin ilk defa kasabaya inmeleriyle başlayan süreç daha sonra Brezilya hükumetinin kabileye giysi, barınak sayılabilecek destek ve sağlık ekipmanları yapmalarıyla devam etmektedir. Peru tarafındaki uyuşturucu, avcılık ve çeşitli sebeplerle yaşam alanlarından sürülen ve öldürülen kabile üyeleri Brezilya topraklarına göç edip yaşamlarını sürdürmektedir. Yağmur ormanlarında 4 gün yağmur sebebiyle ateş yakamadıkları için aç kalan kabile üyelerinin yaşam koşulları yürek burkuyor. Erkek ve kadınlar daha önce çıplak yaşamlarını sürdürürken giysiye sahip olunca ve kameralarla haşır neşir olunca utanma duyguları ortaya çıkıp tekstil ürünleriyle doğal yaşamlarını devam ettirmekteler. Neden izole yaşamdan kurtulmak istediklerine dair kaygılarını çözmeye çalışmak için daha çok bilimsel ve akademik çalışma yapılması,çift taraflı gözleme izin verilmesi her iki dünya için verimli olabilir.


Kaybettikleri topluluk üyelerini ve kendilerini korumak için ok yay ve mızrakla hem avcılık yapıp hemde jaguar, yılan ve ‘modern’ insanlardan korumaktalar. Kendilerine ait dillerini bilen çevirmenlik yapan az sayıda kişi ve kendini ilkel kabilelerle iletişime adayan Profesör Jose Carlos Meirelles vasıtasıyla kaygılarını ve ihtiyaçlarını belgesel boyunca ifade etmeye çalışmaktalar. Etraftaki köylere zaman zaman baskınlar yapıp, ihtiyaçlarını karşılayan kabile üyeleri köyün üyelerini öldürdükleri için ise istenmemektedirler.


Brezilya hükumeti topluluğun güvenini kazanmaya çalışarak yaptıkları yardımda, doğal yaşamlarına tıp yoluyla müdahale ettiği için, şehir/kasabadaki mikropları kabileye bulaştırma endişesi ve tıbbi erzağa bağımlı hale getireceği için gerçeğinin farkındalar. Beslenme, giyinme, barınma ve güvenlik endişeleri olan Amazon kabilesinin kaygıları oldukça gerçekçi nesiller boyunca kauçuk, kahve gibi malzemeleri sömürmek için esir edilip köleleştirildikleri için modern denilen hayattan soyutlanarak yaşam mücadeleleri vermeleri yadırganamaz. Kabile üyelerinin dişleri beni çok etkiledi. Diş Hekimliği ve Ortodonti biliminin varlığı için gerçekten şükrettim. Dişlerinin doğal yaşamda daha sağlıklı görüntüde olmasını beklerdim, yanılmışım.


İlk Temas Amazon’un İlk Kabilesi Txapanawaüyeleriyle benzer kaygılarımız var, bizim tarafta ‘para’ gerçeği olduğu için doğal sayılamayız.

Txapanawa kabilesinin izole yaşamdan çıkma girişimlerine ait National Geographic makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın