COWSPIRACY SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SIRRI BELGESEL YORUMU NETFLIX

Cowspiracy Sürdürülebilirliğin Sırrı belgeseli gezegende örtbas edilen gerçeklerin peşinde olan belgeseller, okullarda ve evde verilen ezberleri bozmakta, kalıplaşmış alışkanlıkları yıkmaktadır. Belgeseli izlerken durup durup notlar aldım gerçeklerin aklıma ve alışkanlıklarıma yapışıp kalmasını istiyorum. Bloğumun ise takipçilerimi bilgilendirip harekete geçirmesini temenni ediyorum. Didaktik yanım günlük tutma yanına üstün durmasının gayreti içindeyim. Cowspiracy belgeselini tavsiye etmekten ziyade Netflix izleme imkanı olan herkesin izlemesini düşünüyorum. Netflix’e üye olmak için buradan ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak Cowspiracy


WWF, Greenpeace, Sierra Club, Amazon Watch, 350.org, OCEANA, Surfrider Foundation, Climate Reality gibi sivil toplum kuruluşlarının web sitelerinde çevreye fosil yakıtlardan daha çok zarar veren besi hayvancılığının ve balıkçılığın verdiği zararlardan bahsedilmediği gerçeğinin peşinde olan belgeseli heyecanlanarak izledim.  Bireysel olarak kısa duş almaya başlayan, sadece bisiklete binen, atıklarını geri dönüştürerek atan, kaçak su borularını ve fazla yakan ampülleri değiştirmek küresel ısınmayı engellemeye yetmiyor. Deniz seviyesinin yükselmesini, ormanların yok edilmesini, kuraklık, kıtlık ve türleri soyunun tükenmesinin sebebi hane dışı kaynaklıdır. İklim savaşları senaryona değinen belgesel Amerikan devletinin ve ana akım çevre sivil toplum kuruluşlarının iklim değişikliğinin en büyük sebebinden bir haber tutumlarını sergilemektedir. Binlerce kez röportaj çekimi için mailler atan, çoğuna red ve bir kısımdan ise hiç cevap alamamak tehlikeli bölgeye girişin habercisidir.

Foto Kaynak Cowspiracy Instagram


Amerikan yapımı belgesel olduğu için minimal yaşamdan, kararında az ve öz tüketimden bir kez dahi olsun bahsedilmeyen belgesel beni şaşırtmadı. Gezegeni tehdit eden ekolojik krizin et ve süt endüstrisinden kaynaklı olduğunu Birleşmiş Milletler raporunda keşfeden sunucumuz inekler ve diğer çiftlik hayvanlarını yetiştirmek için su ve toprağa ihtiyaç olduğunu istatistiklerle ortaya çıkarmıştır. Süt, et ve balık endüstrileri sonuç olarak sürdürülebilir değil. Hayvanları beslemek için gerekli olan yemler için soya, mısır ve su gerektiğinden arazilere GDO’lu ekinler ekilmekte, antiboyitikli karışımlar hayvanlara verilmektedir.

Foto Kaynak Cowspiracy


Vegan diyeti uygulayanlar atmosfere %50 daha az C02 salarlar, et tüketenlere kıyasla  1/11 oranında petrol 1/13 oranında su ve 1/18 oran toprak kullanırlar.Bitki bazlı beslenmek şarttır.


Cowspiracy resmi web sitesine infografik kullanırak yukarıdaki gibi gerçek istatiklerle yok olan türler, su kullanımı, ormansızlaşma, atık yönetimi gibi konularda dramik gerçekler yer almaktadır, burayı tıklayarak daha çok bilgi edinebilirsiniz. Web sitesinde yemek planlayıcı uygulamasıda mevcuttur.
Süt tüketimi radikal bir şekilde azaltırken bir yandan badem sütü yapma girişimlerim oldu, hem yaparken hemde tüketirken keyif aldım. Buzağıların gelişmesi için ortaya çıkan inek sütüne insanlığın ihtiyacı yok. Süt bazlı ürünlerin üretimi, beslenmesi, toplanması, depolanmadı ve tüketiciye ulaşması için su ve toprak tüketilmektedir. Yağmur ormanları yok edilmektedir. Artan nüfus ile vegan diyetine geçilmezse dünyanın sonu gelecektir.

Foto Kaynak Cowspiracy Instagram


Hane içinde su tüketimi ABD’de su tüketiminin yalnızca %5’ini içermektedir. Hayvancılık ise %55 oranla rekor orana sahiptir. Hane içinde su tüketimini en aza indirmek için kısa duşlar almalı, düşük basınçlı su başlıkları, düşük basınçlı musluklar, tasarruflu tuvaletler ve tasaruflu su tüketimini sağlayan ürünleri temin etmeniz yeterlidir. Fakat bu geçici ve güçsüz bir çözümdür. Yapılması gereken et, süt ve balık ürünlerini tüketmemektir. Yiyecek amaçlı hayvan yetiştirmek (sığır, inek, domuz, kümes hayvanları, balık gibi) insan eliyle gerçekleşen iklim değişikliğinin %51’inden sorumludur.


HAYVAN ÖZGÜRLEŞMESİ
On binlerce yıl önce dünya üzeride %1 insan %99 özgür hayvanlar varken günümüzde bu oran mal olarak hayvanların %98’ine sahip olmamıza sebep vermiştir, özgür olan hayvanlar canlılar için %2 oranına gerilemiştir.  Afrikada çölleşmeye sebep verdiği edilerek seneler boyunca filler öldürülmüş, büyük ağlara takılan yunuslar, köpek balıkları ve diğer canlıların yaşamlarını karartmışız. Balıkçılığı devam edebilmesi için balık koruma kuruluşlarını balık yemeyi önermesi belgeselin akıl tutulması anlarından biridir.


Tüm STK’lar gelir fonlarını kaybetmemek için et/süt/balık tüketimlerini engellemeye ilişkin kampanya düzenleyip, bilinç oluşturmuyorlar. Konu hakkında  detaylı bilgi edinmek için okuyup yorumladığım Şikago Mezbahaları ile Hamburger Cumhuriyeti yazılarıma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak Cowspiracy Instagram


HAYVAN YİYEN İNSANLAR


Besi hayvancılığı ortaya çıkardığı gazlar, çiftçiklerin atıkları toprağa ve suya karıştığı için yeryüzüne geri dönüşü olmayacak şekilde zarar veriyoruz. Doğal kaynakları endüstriyel boyutta kullanmayı tercih ettiğimiz için yok olan yağmur ormanlarını korumaya çalışan aktivistler öldürülmüştür. Durum çok korkunçtur. Sonuç olarak et ve süt ürünlerini tüketmek sürdürülebilir değil. 1 litre süt için 3700 litre suya ihtiyaç var. Buzağı büyütme sıvısı olan sütü içmemize gerek yok, süt endüstrisini zengin edip, çevreye verilen zararın farkına varmalıyız. Sorunu çözecek olan kitle, hayvan yiyen insanlardır.

Cowspiracy resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.Cowspiracy resmi Instagram sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

“COWSPIRACY SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SIRRI BELGESEL YORUMU NETFLIX” için bir yorum

Bir cevap yazın