CHRISTIANE AMANPOUR SEX & LOVE AROUND THE WORLD TOKYO DELHİ BEYRUT BERLİN AKRA ŞANGAY BELGESEL YORUMU NETFLIX

Tokyo, Delhi, Beyrut, Berlin, Akra ve Şangay kentlerinde seks ve aşkın peşine düşen CNN markasının popüler yüzü İran asıllı Christiane Amonpour tarafından sunulan Netflix belgeseli yaklaşık 40 dakikadan oluşan seçki sunuyor. Bahsi geçen kentlerden kısada olsa sadece Tokyo’da bulundum. Berlin kenti beni şaşırtmadı, Beyrut ise tipik Orta Doğu tereddütlü durumunu sundu. Netflix dışında belgeselleri yorumlama önerisi gelmişti fakat henüz Netflix’in sunduğu belgesellerden fırsatım olmadı. Sayfalarca notlar alarak 2018 yapımı 6 bölümlük Seks ve Aşk belgeselini izledim. 

Foto Kaynak CNN


TOKYO

Manga, kostümlü oyunlar, anime ve robot kültürü karmaşası içinde popüler kültür öğeleriyle donatılan Japonlar 17. yüzyıldan miras kalan erotik Şunga kültürlerinden Batıya açılmalarıyla kopuş gerçekleştirmişler.  Cinsel eğitim kılavuzu olarak hediye edilen eserler nadir eserler olarak saklanmaktalar.  19. yüzyıl ortasında Meiji döneminde Batılı unsurlarla karşılaşan Japonlar Edo dönemindeki sahip oldukları birden çok eş veya metresten kopmuşlar.


SEKSİZ EVLİLİKLER

Otel sağlık çalışanı olarak günde ortalama 4 müşteriye bakan evli çalışan, kendi evinde de cinsel olarak yakınlık görmediği için genellikle yanına gelen evli müşterilerle yakın anlar yaşamaktadır. Kocasına ofis çalışanı olduğunu söyleyip, evli adamların evli kadınla sırlar paylaştığını kabul etmiştir. 

HOST KULÜPLERİ

İş güç sahibi kadınlar erkeklerin hizmet ettiği Host kulüplerinde güzel vakit geçirmek, temas kurarak iki üç saatlik kiralık ilgi ve sevgiyle vakit geçirmekteler. Stres atıp, gün için oldukça baskıladıkları duygularını ortaya döken kadınlara hizmet eden erkekler, tıpkı fast food kültüründe işletmeye getirdikleri para ölçüsünden Ayın Erkeği seçiliyorlar. Ortamda cinsel ilişki olmadan gündelik yaşamda yapılmayan yakınlık kurulmakta fakat cinsel birleşme yok. Birleşme olursa, müşterinin bir daha gelmeyeceği inancı hakim.

SKINSHIP TENSEL TEMAS

Japon ebeveynler çocuklarına sevgilerini ve ilgilerini göstermeden büyütmekteler, tensel temassız olarak büyüyen Japonlar, kendilerine güvensiz yetişkinlere dönüşmekteler. Tek gecelik ilişkiler peşinde koşan kadınlar kendilerini daha rahat hissedip, eğlenmek için gay barlarda vakit geçirmekteler ve akıl almaktalar,  ayrıca yaşadıkları görsel şölenden zevk duymaktalar.


SHOJO

Kadınların okumayı tercih ettikleri homoerotik manga türü olan Shojo, erkeklerin kadınlarla romantizmine isyan besledikleri için hetero düşüncelerine radikal gelen Shojo mangasında keyif almaktalar. 

FUJOŞİ

Çürük kadın anlamına gelen Fujoşi, erkeklerle ilişkilerinde güvensiz eden kadınlara söylenmektedir. Aşık olmanın çok fazla enerji istediğini bildikleri için kendi kendilerine takılmaktalar, cinsel ve duygusal ilişkilerden kaçınmaktalar.
Sözün özü, Japonlar mükemmel eş olmak istemiyorlar, toplumun dayattığı sosyal deli gömleği giymek istemiyorlar. Kamusal alanda sevgi göstermeye alışkın olmayan Japonların değiştiğini ve geliştiğini gözlemliyoruz.


DELHİ

Hindistan’ın en Batılılaşmak Delhi kentine odaklanan bölümde kama sutra seks kültürü mirasından günümüze gelen seks ve aşk konuları tartışılmaktadır. Hint kültürü, evlilik öncesi seksi desteklemiyor, farklı kasttan evlenebilmek için henüz tabu. Çıkmadan direkt evlenen Hintliler çocuklarından bu yana öğrendikleri tek şey, evliliğe hazırlanmaktır. Senelerce oğlanlarla konuşma nasihatından sonra, şimdi buna ver ve çocuk yap aşamasına geçen kadınlar tuhaf durumu istemiyorlar. Tinder gibi uygulamalarla cinsellikleri yaşayabiliyorlar.


DELHI BIKERNI

Toplu taşımada cinsel ve fiziksel tacize uğrayan kadınlar ulaşım için motorsikleti tercih edince, özgürleşmiş günlük yaşamlarında sözel ve bedensel tacizden uzaklaşabilme çözümünü üretmişlerdir. Bollywood filmlerinde geçen yılışık erken tiplemsi Hint toplumunda yaygın olsa da kadınlar tarafından onaylanmamaktadır.

KINKY COLLECTIVE


Karşılıklı rızaya dayalı BDSM hayat tarzını yaşamayan adana grup, eylemlerini belgeselde açıkça fotoğraflarla kimliklerini gizli tutarak sergilemekteler. Her iki tarafın onayına dayanarak BDSM eylemleri Delhi’de yaşanmaktadır.


Sözün özü, aşk evliliklerini yaşayamayan, ailelerinin belirledikleri bireylerle evlenen Hintliler farklı kasttan ve komşu köylerden kişilerle rahatlıkla evlenmek istiyorlar. Ailelerin tehditlerinden kaçmak için Aşk Komandolarının ülke çapında açtıkları evlere sığınmaktalar, kendi aileleri tarafından dışlanma fikri ise en üzücüsü.


BEYRUT

Antik Arap Erotizmi mirası ve 15 sene boyunca iç savaş ile boğuşan Beyrut halkı, gündüz ve gece farklı hayat yaşamaktalar. İki yüzlü yaşayan Arap halkı, kendi ihtiyaç ve arzularını gizlice gerçekleştirmekteler. Yozlaşma ve diktatörlük sebebiyle dinle avunan halk, her açıdan özgürlüğünü kaybetti. Evde ve okulda cinsel eğitim almayan kitleler kızlık zarını fetiştiren kültürel kodlarla uğraşmaktalar. 2017 yılında Arap Dünyasını ilk Onur Yürüyüşünü gerçekleştiren Beyrut kabuğundan çıkıp, cinsel özgürlükçü tavrını genişletmeye çalışmaktadır.

ITIRLI BAHÇE

Orgazm ile başlayan Itırlı Bahçe kitabı seks, cinsellik ve dini metin olarak kadın ve erkeğin eşit şekilde cinsel ve fiziksel doyuma ulaşmalarını öğütler. 15. yüzyılda yazılmış erotik metin olan Itırlı Bahçe İmam tarafından kaleme alınmış seksin üreme ve zevk eylemi olduğunu öğretmektedir.


VELAYET HAKKI

Boşanma talebinden bulunan erkek, pürüzsüz şekilde boşanırken, erkek çocuk 2 yaşına kadar annede, kız çocuk ise 7 yaşına kadar annede kalabiliyor. Daha büyükseler direkt olarak velayet babaya geçmekte. Çocuklar 14 yaşına geldiklerinde ise her iki ebeveynden birini seçmekteler.

SPEED DATING

Maske takarak kafede birbirlerini tanıyan kişiler, uygun olmaları haliden görüşmeye devam ediyorlar. Erkeklerin evlenmek için rahat kadınları tercih etmeleri, evlenmek için sadece geleneksel bakire kadınlara yönelmeleri gerçeğini değiştirmiyor. Seks yapmaya istekli bakirelerin peşindeler.
Sözün özü, Beyrut halkının iç savaş yaşama gerçeği, onları güzelliğe sahip olmaya itmektedir. Her gün kuaför salonuna saç ve makyaj için geliri olan kadınlar, geçmişin yaralarından sıyrılıp anı yaşamanın tadını çıkarmaktadır. Yarın ne olacağını kestiremedikleri için bugünlerini süper bakımlı olarak geçirip, şehirlerinin çirkinliğini kendi güzellikleriyle düzeltmekteler.

Foto Kaynak CNN


BERLİN

Avurpa’nın cinsellik başkenti olmadan seks ve aşk ile ilgili belgesel olamazdı. Fakat cinsellik yaşayan kitlelerin %75’i seks hayatlarından memnun değil. Esaret atölyelerinde Japon ipi ile estetik ve terapik yönden haz alan Berlinliler esaret atölylerinde ilham bulmak istiyorlar.

SEKS ARAŞTIRMALARI MERKEZİ


1919’da Berlin’de kurulan Seks Araştırmaları Merkezi Hitler’in faşist döneminde yakılıp yıkılmıştır. Ne kadar yok edilmeye çalışılsa da Almanya’da her tarafta seks var. Tinder uygulaması ile günde çok fazla seks yapmak isteyen kadınlar, gizlice videolar çekip internete yüklemekteler.


FKK (Freie Körper Kultur)

Özgür Beden Kültüründe tüm koşullarda çıplak olan bireyler her türlü aktiviteyi çıplak yapmaktalar. Nudist yaşam tavrını benimseyen çıplakken herkesin eşit olduğunu savunmaktalar. Çıplaklığın verdiği özgürlük hissi ile sosyalleşmekteler.


KKK (Kinder, Küche, Kirche)

Çocuk, Mutfak, Kilise üçlüsü kadını toplumdan soyutlayarak annelik ülküsünde birleştirmeyi amaçlayan Nazi öğretisidir. Hitler’in tek istediği sarı saçlı mavi gözlü bebekti. 
Sözün özü, köle-sahip, fetiş partiler, kabare kültürü, seks ürünleri satan mağazalar ve çıplaklık kampları cinselliğin özgürce yaşanabileceği alanlar sunması bakımından Almanlar ve göç edenler için keyif vericidir.

AKRA

Batı Afrika’da Gana ülkesinin başkenti Gana’da kölelerin bir elinde silah, diğer elinde kutsal kitaplarla gelmeleri sebebiyle Gana halkı Hristyan olmak durumunda kalmışlardır. 

EŞ METRES KIZ KARDEŞ

Maddi gücü yeterli olan genelikle evli erkekler metres ve kız arkadaş edinip, aynı zamanda eşleri ile vakit geçirebilirler. Birlikte oldukları kadınları ekonomik yönden destekleyebildikleri için kadınlar zengin erkeklerin metresi veya kız arkadaşı olmayı istemektedirler. Erkeğin birden fazla karısı olması Akra’da kabullenilmiş. Kilise hala baskın rol oynamaktadır. An African City programı ile kadınlar cinsel isteklerini rahatça dile getirip, konuşmaya başlamışlardır. 


Sözün özü, 6 bölümlük belgeselde en yıkıcı olanı Akra’daki seks yaşamı idi. Ailelerin işlediği suçlar yüzünden bakirelerin kabile rahipleriyle evlenmeye zorlanmaları dinin belirli sınıflar için toplumu afyonlaştırdığı gerçeğini bir kez daha örneklemiş oldu. 7 yaşındaki kızlara tecavüz etmenin halk tarafından kabul görmesi oldukça tartışma yaratıcıdır.


ŞANGAY

Aile, gelenek ve devlet tarafından seksin kontrol altına alınması, kadınları ve doğal olarak erkekleri seks ve cinsellik konusunda baskıladı. 


EVLİLİK PAZARI

Aileler Şangay’ın işlek parkında şemsiyeler üzerine evlendirmek istedikleri çocuklarının fiziksel, maddi ve eğitim geçmişlerini yazarak, aday bulmaktadırlar. Şemsiye üzerine PVC kaplı kağıtlara ufak bir görsel aracılığıyla konulan bekar aday reklamı Şangay’dan tüm Çin’e yayılmıştır.

ŞENGNU VE GUANGUN

Evlenmemiş 27 yaşını geçmiş kadınlar için Şengnu ‘atıklar’ ve erkeklere ise Guangun ‘çıplak dallar’ diye hitap eden Çinliler evlenmemiş insanları toplumda etiketlemekteler. İyi bir eğitim alıp, güzel bir iş ve kariyer sahibi olmasını tembihledikleri genç bireyler, sıra cinsel ilişkiye gelince oldukça tutucu ve amatörler.


Sözün özü, ailede görmedikleri sevgi ve şefkati büyüyünce de tensel temasla karşılaşınca yadırgan Şangay’lılar çareyi ilişki kamplarındaki atölyelerde aramaktalar veya internet ortamında sanal olarak oyalanmaktalar. Ahlaki katılığın geçerli olduğu Çin kültüründe aşk biliminin önce teorisi sonra pratiğini gerçekleşiyor.
Seks ve aşk ile ilgili belgesel

cinsellik anlamında farklı coğrafyaların benzer kaygıları ve ihtiyaçlarını sunmaktadır. Christiane Amanpour’un etkileyici ve güçlü duruşu belgesele keyif katmıştır.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın