ANDY WARHOL FELSEFESİ (A’DAN B’YE GERİSİN GERİYE)

ANDY WARHOL’U  DERİNLEMESİNE KEŞFETMEK 
ANDY WARHOL FELSEFESİ KOTLU VE KIR SAÇLI – BÖLÜM 1

En sevdiğim sanat akımı Minimal Sanat. Pop Sanatının duayeni Andy Warhol’un SEL Yayıncılık’ta Türkçeleşip basılan Andy Warhol’un Felsefesi (A’dan B’ye ve Gerisin Geriye) kitabının 2. Baskısını okumak istedim. Her şekilde ve her yerde karşıma çıkan Pop Art akımının kompedanı Andy Warhol’u anlamdırmam gerekliydi. Türkçesini Elif Gökteke dilimize kazandıran Andy Warhol Felsefesi kitabının künyesini incelemek için tıklayınız.


15 Ana Başlıktan oluşan kitabın bazı paragrafları her biri ayrı kitaplaşacak, üstüne derinlemesine konuşulacak kadar paradoks içermektedir. 


Kaynak SEL Yayıncılık

1. Aşk (Ergenlik)2. Aşk (Olgunluk)3. Aşk (Bunaklık)4. Güzellik5. Şöhret6. İş7. Zaman8. Ölüm9. Ekonomi10. Atmosfer11. Başarı12. Sanat13. Ünvanlar14. Çınlama15. İç Çamaşırının Gücü

KOZMETİK, CİLT & KIR SAÇ


Beni etkisi altına alan tutumlarını paylaşmak isterim. Andy Warhol en büyük problemini cildi olarak tanımlayacak kadar kendi gerçeklerini kabullenmiş, kozmetik malzemelerinin reklamlarını göz ardı edemediği için kullanmasa bile satın alacak kadar tüketim tuzağına düşmüş. Kendimi bildim bileli kır saçlı olmak, kır saçlılar başımın döndürüyor. Andy Warhol saçlarında beyazlar yokken yani yirmili yaşlarının başındayken saçını griye boyayarak yaptığı her hareketin “genç” ve “dinç” olarak yorumlanmasını sağlamıştır.

KOT, KÜRK & COCA COLA


İcat etmek istediği şey, pop art manifestosu değil her gelir durumundan kitlelelerin kullandığu blucin yani kot kumaştır. İlgi delisi Andy Warhol her kot giyen kişinin kendisini anımsayacağı için ebedi mutluğua ulaşacaktı. Blucin’i bulmada kitlelerin kendisini anımsayacağı gündelik hayattaki objeleri sanat eseri yapabilmeyi sağlamıştır. Bir dönem New York soğuyuyla başa çıkmak için kürke yönelen Andy Warhol, yaşadığı yoz döneminden sonra kot ürünlere giymeye geri dönmüştür, kot yıkanabilir yeni kimliklere bürünebilir ve herşeyden çok Amerikan hissettirir. Blucin, kot kadar Amerikan olan diğer buluş, Coca Cola’dır. Zengininden dar gelirlisine, ünlüsünden sivil vatandaşına herkes aynı kolayı içmektedir. Herkes bu gerçeği bilerek, aynı koşullara sahip gazlı içeceği tüketir. 


“Bir şey ne kadar eşitse o kadar Amerikandır.” (Warhol, p.113)

AŞK, GÜZELLİK & SEKS


Aşkın, güzelliğin ve seksin müfredatlarda derinlemesine okutulması taraftarı olup, okullardaki en kapsamlı dersin bu üçleme üzerine olmasını öneren fakat ticareti en çok yapılan bu konularına bilerek aydınlatılmadığını savunur. Seksin ticarete dönüşüp ekranlarda ve metinlerde tanıtılması, gerçek seks yaşandığı zaman işin en ilginç yanına zaten maruz kaldığını ve keşfedildiği tuzağıdır.

 Kitabı orijinal dilinde satın almak için tıklayınız Penguin Books


Andy Warhol’un sanatsal tavrını, felsefesini derinlemesine yorumlamak için daha çok kitabı okumak, akademik makaleleri inceleyip, eserlerini keşfetmek gerekiyor, Andy Warhol felsefesine bu denememle girişimi resmi olarak gerçekleştirdim. Kır saçı savunan biri ile tanıştığım için keyfim yerinde.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın