ALMODOVAR TEOREMİ ANTONI CASAS ROS KİTAP YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ

Kimimiz yazar, kimimiz dönem, kimimiz sadece klasikler, kimimiz ise başka bir alt motivasyona bağlı kitap seçimleri yaparken, İspanya ülkesinde yazılmış veya İspanya’da yazılmış eserler ilgi alanım ve tutkumun en doruk noktası. Kitap yorumlaımda İspanya tutkumu saklamak istemedim. Yepyeni bir mini seri başlattım. İlk kitap Almodovar Teoremi ile ekranlarınızdayım.

İspanya eğitimim sonrası Türkçe’ye çevrilen İspanyolca eserlerin peşine düşmüştüm. Roman veya araştırma kitapları başta olmak üzere kitap avındaydım. Sel Yayıncılık’a ait Antoni Casas Ros’un Almodovar Teoremi eserini bir solukta okuduğumu anımsıyorum. Türk diline kazandıran Öncel Naldemirci çevirisiyle kitabın Nisan 2009’da basılan birinci baskısını seneler sonra yeniden okudum. 

Foto Kaynak Sel Yayıncılık


Sel Yayıncılık’ı kitapevi olarak kendime yakın hissediyorum. Her sene İzmir’de katılım gösterdikleri İzmir Kitap Fuarında kendime yepyeni kitaplar ediniyorum. Kitabın ana karakteri yazarla aynı ismi taşıyan Antoni, 20 yaşındayken mezuniyetini kutlamak için çıktığı seyahatte biraz alkolden biraz cinsel dürtülerini dizginleyemediği için yola çıkan geyik sebebiyle yanındaki sevgilisini kaybeder. Hastanede uyandığında ise yüzünü parçalanmış bulur. Matematik kariyerine mecburen ara verip, 20 yaşında durduğu hayatını evinden muhasebe mesleğini yaparak sürdürmektedir.

Foto Kaynak Planeta de Libros


Kendini tutkuyla okumaya veren Antoni, sırasıyla Barcelona, Nice, Napoli ve son olarak Cenova’da yaşamaktadır. Gemileri izleyebildiği evinde gizlenmektedir. Yüzünden utandığı için tüm sene boyunca maske ile şehirde rahatça dolaşabileceği Venedik’i mesken tutmayı hayal etmektedir. Sahip olduğu kitapları hariç tutarsak, minimal hayat yaşayan Antoni senede üç defa annesini görmektedir. Görüntüsü bozulduğu halde duyuların kaybetmeyen Antoni, hayranı olduğu Pedro Almodovar’ın kendi filmini çekmesi hayaliyle yaşar. 


‘Diktatörler ilk önce canavara benzer insanları, sakatları, delileri, düşünürleri ve sanatçıları öldürerek işe başladığı dönemler oldu tarihte, onların bakışını öldürmek istediler. İnsanlık, dünyayı görebilenleri öldürdü hep. Diktatörler sabit bakışlıdır’ A.C.R. (p.55)”Dünyanın üçte biri açlıktan, üçte ikisi bakış yokluğundan ölürken…’ A.C.R. (p.57)
‘Siyasi bir komadayız, kalbimiz güçsüz’ A.C.R (p.72)


Almodovar vesilesiyle Lisa ile seksi yeniden keşfediyor, bakış noksanlığında yaşayan cesetken yeni bir beden ile yaşama tutunuyor. Kitap yazmaya başlıyor. Cinsiyet geçiş ameliyatı olmamış transseksüel Lisa, yüzü olmayana Antoni’ye şefkatle yaklaşıyor. Bir yandan yalnızlık tabutundan görece sıyrılan Antoni, diğer yandan yapayalnız kalan bedenininde biriken hazları Lisa ile aydınlatıyor. Süreç içerisinde kazaya sebep olan geyik ortaya çıkıp, Antoni ve Lisa’nın hayatında dahil oluyor. Kitabın İspanyolca baskısında kapak resmini berjere oturmuş geyik oluşturmakta. Geyik üzerinden insani duygular yansıtılmaktadır. Roman anlamak isteyene, metaforlar dolu . İspanya’nın faşist geçmişine göndermeler yapan satırlar, güzellik diktatörlüğü ve sabit kalma beklentisi içindeki toplum hakkında bizleri uyarıyor. Uyanmaya hazırsanız Almodovar Teoremi eserini çözümlemek için hazır olun.


Antoni Casas Ros’un Sel Yayıncılık’ta basılan diğer eserlerini incelemek için tıklayınız.
Planeta de Libros sitesinden Antoni Casas Ros kitaplarına erişim için tıklayınız.

Kutay Çev.

“ALMODOVAR TEOREMİ ANTONI CASAS ROS KİTAP YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ” için bir yorum

Bir cevap yazın