ABDUCTED IN PLAIN SIGHT BELGESEL YORUMU NETFLIX

Manipülasyonlarla dolu dehşetengiz bir hikayeyi gerçek düşmüş kahramanları tarafından anlatılan Abducted in Plain Sight belgeseli Jan Broberg’in trajedisine odaklanıyor. 2017 yapımı 90 dakika süren belgeseli Netflix‘ten kolaylıkla izleyebilirsiniz. Netflix belgesel yorumlamayı samimi olarak çok seviyorum fakat gerçek hayata dair yaşanmış hikayeler karabasan hissi yaratıyor. 


Pocatello, Idaho eyaletinde yaşayan 3 çocuklu Broeberg ailesininin Jan isimli kızına komşu aile babası Robert Berchtold ilgi duyuyor. Reşit olmayan kızlara ilgi duyan Robert Broberg ailesi ile ailecek vakit geçirip, sürekli olarak Jan ile başbaşa kalmanın planlarını kuruyor. Nitekim aleni olarak bunu başarıyor. Jan’ın anne ve babasıyla samimi ilişki geliştiren Robert’tan kimse şüphelenmiyor. Kurduğu manipülasyonlarla tüm aileyi etkisi altına alan, çocuk yaştaki kızın beynini yıkayan Robert kızı at çifliğine götürme bahanesiyle kaçırıyor. Sürekli olarak alerji hapı diye uyku hapı veriyor. Olaya kaçırılma süsü vererek, kıza baygın haldeyken dinlettiği teyipte kızın yarı uzaylı olduğunu, dünyayı kurtarması için sapkın görevleri yapması gerektiğini vurguluyor. Kız bunlara inanıyor. Tüm aile sapkın komşıu babaya  ‘B’ maslahını takıyor.

B ve JANFoto Kaynak IMDB


Robert genç kızlara ilgi duyduğu için kızın anne babasıyla da cinsel anlamda özel anlar yaşıyor. Onları ekarte ettikten sonra Jan’i kolaylıkla kaçırıp Meksika’da yasal evlilik yaşı 12 olduğu için evleniyor. Amerikan yasalarına göre geçersiz sayılan evlilikten ailesi haberdar olup, kızlarını Meksika’dan eve getiriyorlar. Jan geçen süre içerisinde beyni yıkanmış, Robert’in tembihleriyle hiç bir erkekle yakın olmaması tembihiyle stresli anlar yaşıyor. İkili birbirlerine aşk mektupları yazıyor, Stokcholm sendromu belgeselde had saftahada. Adam karavanında kızın resimlerini poster olarak her yere donatıyor, çünkü küçük kıza saplantılı çocukluğunda barakada yaşamaya maruz bırakılıp, işçi tarafından taciz edildiği iddiasını sunan Robert, akıl hastanesinden beraat ediyor.


Robert bir şekilde çok kısa süren cezasını çekip, kızı manilpüle etmeye devam ediyor, kızı ikinci defa kaçırıp, evlenme arzusuyla üzerinde baskı kuruyor. Hatta işi ileriye götürüp, kızın annesine de cinsel heyecanlar yaşatıp, evlenmeleri zorunluluğunu bildiriyor. İşin tuhaf yanı Pocatello, Idaho kasabasında izole yaşam süren veliler kendilerine ve kızlarına zarar veren kişinin oyunlarına tekrar tekrar düşüyor. Kız adamla birlikte olmak için can atıyor, 40 yaşındaki adamla cinsel olarak birlikte olması gerektiğine inandırılarak çevresini yok sayıyor. Mağdur Jan Broeberg yaşadığı trajik olayları Abducted in Plain Sight, Jan’in annesi ise Stolen Innocence kitaplarını yazıyor, toplumu bilinçlendirmek için seminerler düzenliyor.
Bu Netflix belgesel yorumum ilginizi çektiyse diğerlerine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın