A SINGLE MAN TEK BAŞINA BİR ADAM FİLM YORUMU NETLIX

Tom Ford’un 2009 yapımı A Single Man (Tek Başına Bir Adam) filmini vizyona girdiği tarihten 10 sene sonra izlemek nasip oldu. Senelerdir bildiğim fakat izlemek için fırsat yaratmadığım Tom Ford filmini sakin, güneşli ve huzurlu Pazar gününde seyrettim. 
Festivallerden çeşitli ödüller alan ve eşcinsel örgütlerin takdirini kazanan film; sevgilisini kaybeden edebiyat Profesörü Colin Firth’ün canlandırdığı George karakterinin bir gününü ele almaktadır. Colin Firth’ün siyah kemik çerçeveli gözlüğü, beyaz ötesi gömleği, ince kravatı ve yaka iğnesi epey beğenimi kazandı. Mekanların dekorasyonu, giyimlerdeki az renk seçimi sadeliğe övgü niteliğindeydi. Eşcinsel ilişkisinin partnerinin ölümü ile son bulmasıyle derin yalnızlığa çekilen George’u intihara varacak kadar dibe çekmiştir. Öğrencisinin yakın markajına gören George öğretmen acaba kaybettiği erkek arkadaşının yerini doldurabilecek midir?

Foto Kaynak IMDB


Film; görüntü, karakter ve müzikal açıdan oldukça sakin. Sessizliğin ağır bastığı, diyaloğun az olduğu, bakışmaların ifadeleri özetlediği çekimler nostaljik hissi beslemektedir. Altmışlı yıllar Los Angeles Amerika’sında geçen film kostümler ve saç modelleri açısında görsel şölen olarak Moda Tasarımı bölümlerinde proje olarak izletilmelidir. Tom Ford’un yönetip, metinleştirdiği A Single Man filmi Christopher Isherwood’un aynı isimli romamından uyarlanmıştır. Kitabı henüz okumadım, okumak isterim. Filmi yansıttığı yoğun duygular sebebiyle yeniden izlemek isterim. Kostümlü parti olsa Öğretmen George kılığına girebilirim.

Foto Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın